Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


9.PHARMA POWER CONFERENCE

(08:25-08:45) Kayıt

(08:50-09:20) Pharma Power Başlıyor / Açılış Konuşmaları ve Ödül Töreni

Prof. Dr. Eyüp Gümüş
Prof. Dr. Eyüp Gümüş
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı

Hakkında

 

(09:20-09:55) İlaç ve Sağlık Dünyasının 2023 Vizyonu

Gamze Yüceland
Gamze Yüceland
Abbott Yönetim Ekibi Temsilcisi ve İlaç Bölümü Genel Müdürü

Hakkında

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olan Yüceland, ilaç sektörüyle 1998 yılında Abbott’ta işe başlayarak tanıştı. Pediyatrik Nütrisyon Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, İlaç Bölüm Pazarlama Müdürlüğü ve Temel Farma Divizyonunun Satış Direktörlüğünü yaptıktan sonra, 2004 yılı sonunda Temel Farma Ürünleri Divizyon Direktörlüğüne atandı. Sonrasında sırasıyla Güney Avrupa Bölgesi Ticari Müdürü, Güney Avrupa Bölgesi Ticari Direktörü olarak çalıştı. 2012 yılı başından itibaren Abbott İlaç Bölümü Genel Müdürü ve Abbott Yönetim Ekibi Temsilcisi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Hakan Atay
Hakan Atay
Sandoz Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni tamamlayan Atay, yine aynı üniversiteden Farmakoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. INSEAD ve Harvard Business School ‘da sırasıyla iş idaresi ve liderlik programlarını tamamlamıştır. Atay, İş hayatına 1990 yılında Pfizer’de başladı. Atay, burada sırasıyla Türkiye Pazarlama ve Satış Direktörlüğü, Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Sandoz'a katılmadan önce Pfizer New York Genel Merkez’de Gelişen Pazarlar Bölümü Birinci Basamak İlaçlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Atay, 2011 yılında Sandoz’un Türkiye bünyesine katıldı. 1 Aralık 2011 tarihinde Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak göreve gelen Atay, Türkiye’de Sandoz’un Ticari, Üretim ve Hammadde Operasyonlarından sorumludur.

Mehmet Şaban Dilmaç
Mehmet Şaban Dilmaç
Medicalpark Kuzey Medikal Genel Müdürü

Hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitiren Dilmaç, ilk olarak TBMM’de Milletvekili danışmanı olarak çalıştı. Sonrasında sırasıyla Echomar Sağlık Grubunda Genel Müdürü, Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Filiz Sağlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Özel Göztepe Hastanesinde Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü, Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev aldı. 2008-2013 yılları arasında Medicalpark Hastaneler Grubunda sırasıyla Uşak, Tarsus ve Bahçelievler hastanelerinde BYK üyesi olarak Genel Müdür görevinde çalıştı. 2013 yılından itibaren halen Aktif Sağlık Grubu İcra Kurulu üyesi olarak CEO pozisyonunda görev almaktadır.

Prof.Dr. Erdal Akalın (Oturum Başkanı)
Prof.Dr. Erdal Akalın (Oturum Başkanı)

Hakkında

Prof.Dr.Akalın, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra USA Illinois Üni. Hastanesi’nde uzmanlık eğitimleri almıştır. Bu 2 üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra yine Hacettepe Üniversitesi’nde İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’ni kurmuş ve başkanlığını yapmıştır. Yine aynı üniversitede Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Acıbadem Üniv. Rektör Yrd. ve Acıbadem Sağlık Grubu YK Bşk. Tıbbi Konulardan Sorumlu Danış. görevlerinde de bulunan Prof.Dr.Akalın’ın 250’nin üzerinde makalesi, 52 kitap bölümü, editörlüğünü yaptığı 8 kitap, kongrelerde sunulan 500’ün üzerinde bildirisi, 11 bilgisayar programı bulunmaktadır. 12 ulusal ve uluslararası derneğin üyesidir. Prof. Enver Tali Çetin Konferansı ödülü (2003), Hastane Dergisi Sağlık Yönetimi Onur Ödülü (2003), Hasta Güvenliğine Katkı Ödülü (2009), Füsun Sayek Bilim ve Hizmet Ödülü (2008), Prof. Dr. M. Şeref Zileli Konferansı Ödülü (2011), ISC Özel Hizmet (meriterous member) Ödülü (2007) ve EFIM Onursal Fellow Ödülünü (2009) almıştır.

(09:55-10:30) İlaç ve Sağlık Sektörlerinde Global Durum, Türkiye’deki Gelişmeler ve 2015 yılı Öngörüleri

Şehram Zayer
Şehram Zayer
Merck Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Zayer, profesyonel iş yaşamına 1995 yılında BDO Denet firmasında denetim ve danışmanlık alanında başladı. Zayer, uzun yıllar sağlık sektöründe yöneticilik deneyimine sahiptir. Sırasıyla Johnson&Johnson Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri ve daha sonra Siemens Health Care (Dade Behring) firmalarında finans alanında çoğu CFO olmak üzere çeşitli yöneticilik görevlerinde artan sorumluluklarla çalışmıştır. 2006 yılından bu yana Merck Türkiye’de CFO olarak görev yapmakta olan Zayer, 20 Ağustos 2014’ten itibaren de Merck Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmaktadır. Zayer, ABD’de bulunan Institute Management Accountant (Yönetim Muhasebesi Enstitüsü) CMA ve CFM (Finans Yönetimi ve Yönetim Muhasebesi) Sertifikalarına sahiptir. Ayrıca Institute Management Accountant (Yönetim Muhasebesi Enstitüsü) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesidir.

Dr. Ersan Küçük
Dr. Ersan Küçük
Drogsan Genel Müdürü

Hakkında

Küçük, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve hekim olarak 7 yıl çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1990 yılında “Ürün Müdürü” olarak ilaç sektörüne adım attı. Pazarlama & Satış Departmanlarının her kademesinde görev yaptıktan sonra 2003 yılında Genel Müdür görevine geldi. 2008 yılında Drogsan İlaçları’na geçen Küçük, halen bu firmada genel müdür olarak görevini sürdürmektedir.

Meri  İstiroti
Meri İstiroti
Liv Hospital Grup Koordinatörü

Hakkında

İstiroti, Boğaziçi Üniversitesi psikoloji eğtiminin ardından, Sağlık ve Hastane Yönetimi konusunda master yapmıştır. 1990 yılından bu yana International Hospital’da, Amerikan Hastanesi’nde, Bayındır Holding'e bağlı Yaşamkent’te görev alan İstiroti, Acıbadem Sağlık Grubu’nda yurtiçi ve yurtdışı pazarlama alanlarında ve yeni hastane açılışlarında görev almıştır. Dünya Göz ve Bozlu Holding’de ki görevlerinin ardından 2012 yılı ortasında Liv Hospital projesine kurucu Genel Müdür olarak başlamıştır. İstiroti halen Liv Hospital’da genel müdür olarak görevine devam etmektedir. TÜSİAD tıp turizmi alt çalışma grubunda görev alan İstiroti, DEİK Sağlık Komitesinin başkanlığını yapmıştır. Son 25 yıldır Sağlık sektöründe görev alan İstiroti, ülkemizde profesyonel hastane yönetimini ilk uygulayan yöneticilerden olmuştur. “30 Yaşa Mektuplar” ve “Son Söz Doktorların” kitaplarının yazarıdır.

Prof.Dr. Yağız Üresin (Oturum Başkanı)
Prof.Dr. Yağız Üresin (Oturum Başkanı)
İstanbul Üni. Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Üresin, 1991 yılında doktora unvanını almıştır. 1993 yılında Yard.Doç.Dr. unvanı, 1997 yılında doçent unvanı ve 2004 yılında da profesör unvanını almıştır. İlgi alanları olan klinik farmakoloji, ateroskleroz (hipertansiyon, dislipidemi), stres üzerine ulusal ve uluslararası birçok yayını bulunmaktadır.

(10:30-11:00) Café Breno Arası

(11:00-11:35) İlaç ve Sağlık Dünyasında Başarılı Yöneticilik ve Liderlik / Etkili Yönetim Uygulamaları

Ayşe Uysal Torun
Ayşe Uysal Torun
Allergan Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme ve finans eğitimini tamamlayan Uysal Torun, çok kısa bir süre bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra ilaç sektörüne geçti. Ciba-Geigy firmasında pazarlamanın değişik fonsiyonlarında 7 yıl çalıştı. Daha sonra AstraZeneca’da sırasıyla pazarlama ve satış direktörü olarak 11 sene görev yaptı. AZ’de çalışırken INSEAD’da Executive MBA yaptı. Sonra farklı bir alana, Johnson&Johnson Medikal’e Genel Müdür olarak geçti. J&J’de 3 sene kadar çalıştıktan sonra Takeda’nın Türkiye organizasyonunu kurmak üzere firmaya Genel Müdür olarak atandı, Türkiye ekibini oluşturdu ve tüm altyapıyı kurdu. 2011 Kasım ayından beri Allergan Türkiye’de Genel Müdür olarak çalışma hayatına devam etmektedir. 

Serdar Sözeri
Serdar Sözeri
Yönetici Danışmanı

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Sözeri, dört yıl süresince pratisyen hekim olarak görev yaptıktan sonra, iş hayatına ilaç sektöründe devam etmiştir. 1989-1999 yılları arasında Astra Zeneca’da çalışan Sözeri, şirket bünyesinde ilk olarak Türkiye Satış & Pazarlama Direktörü olarak görev yapmış, daha sonra Genel Müdürlük görevini yürütmüş ve sonrasında ise, İngiltere merkez ofiste Medikal Pazarlama Direktörü olarak görev almıştır. 1999 yılında Abdi İbrahim firmasında Genel Müdürlük görevini yürütmek için Türkiye’ye dönmüştür. Sonrasında Menarini, Deva ve Actavis Genel Müdürlük görevini yürüten Sözeri, ayrıca Hedef Alliance’da İcra Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur. Sözeri, Biofarma Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Sözeri’nin ilaç sektöründeki kariyerinin yanında, Yönetici Koçu olarak da çalışmaları bulunmaktadır.

Dr. İlker Özbay
Dr. İlker Özbay
Daiichi Sankyo Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu olan Özbay, eğitimin son üç yılında Sanofi-Aventis için Marmara Üniversitesi Tıp Bölümü öğrenci temsilcisi olarak görev aldı. Mezun olduktan sonra Sanofi’de Tıbbi Satış Temsilcisi olarak çalışmaya başladı. Ardından Bayer’de Eğitim Müdürü ve sonrasında Bölge Satış Müdürü olarak görev yaptı. Ardından sırasıyla Fournier İlaç’ta Satış ve Pazarlama Müdürü, Johnson & Johnson Ulusal Satış Müdürü, Novartis Satış Direktörü olarak görev aldı. Özbay, 2008 yılı Ocak ayı itibariyle atandığı Daiichi Sankyo Türkiye Genel Müdürü görevini devam ettirmektedir.

Prof.Dr. Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Prof.Dr. Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Amrop International Yönetici Ortağı; "2023 Lideri" Kitabının Yazarı

Hakkında

ODTÜ İşletme Bölümünü mezunu olan Toduk, Fulbright bursu ile ABD'de, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde pazarlama ve uluslararası işletme ağırlıklı yüksek lisansı (MBA) yapmış, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme doktorasını tamamlamıştır. İstanbul'un çeşitli üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Pazarlama ve Yönetim konusunda ders vermiş, araştırmalar yönetmiştir. Dünyanın önde gelen uluslararası üst düzey yönetici ve araştırma şirketi olan AMROP International'ın Türkiye ofisinin 1996 yılında kurucu ortağı olarak başladığı görevine halen devam etmektedir. 2004 yılında yazdığı "Türkiye'nin Gerçek Liderlik Haritası" isimli kitabında, Türkiye'deki 3000 civarında farklı liderleri incelemiş ve özgün bir liderlik modeli ortaya koymuştur.

Dr. Pınar Ateş (Oturum Başkanı)
Dr. Pınar Ateş (Oturum Başkanı)
Amrop Partner

Hakkında

Ateş, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur ve Tıp Doktoru ünvanını taşımaktadır. Uluslararası ve yerel kuruluşlarda yaşam bilimleri alanında 20 sene tecrübe edinmiştir. Mezuniyetini takiben Houston Texas’ta “Kalp Transplantasyon Birimi”nde çalışmıştır. Aynı zamanda Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ile işbirliği halinde olan Futures Group’ta tıbbi danışman olarak görev almıştır. Amrop’a katılmadan once, uluslararası bir farmasötik şirkette 13 sene çalışmış, bu çalışma süresinin son 5 senesinde şirketin Türkiye Medikal ve Pazarlama Direktörü olarak görev almıştır. 2011 senesinden beri Amrop Türkiye Ortağı’dır. Ateş, Fransa’da koçluk ve mentorluk üzerine kendini geliştirmiş ve onlarca genç profesyonele kariyerleri ve kişisel gelişimleri konusunda koçluk yapmıştır. Kendisi Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı’nın bir üyesi olup, bu kuruluşun gönüllü Mentorluğunu yapmaktadır. Amrop Sağlık Bilimleri Küresel Çalışma Grubu’nun asil üyesi olup, grubun Pazarlama faaliyetlerinden sorumludur.

(11:35-12:10) Türkiye'nin Lider Ecza Depolarının Sektöre Dair Önemli Tespitleri ve Öngörüleri

Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz
Öz-Sel Ecza Deposu Genel Müdürü

Hakkında

Lisede okurken iş yaşamına başladığı Ahmet Haşhaş Mağazaları hayatının dönüm noktalarından olan Oğuz, üniversiteyi kazanmasıyla birlikte, Ankara’daki Nevzat Ecza Deposu’nda muhasebe müdürü olarak çalışmaya başladı. Ardından, aynı ecza deposunun Selçuk Ecza Deposu’yla birlikte İstanbul’da ortaklaşa kurduğu NEV-SEL’de görevini sürdürdü. Oğuz, NEV-SEL’in kısa süre sonra kendisinin üzerine geçerek ÖZ-SEL’e dönüşmesinden bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

Erhan Yıldırım
Erhan Yıldırım
Melis Ecza Deposu Genel Müdürü

Hakkında

Eczacılık eğitimini 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlayan Yıldırım, 1987 yılında Melis Ecza Deposu’nu kurdu. Yıldırım halen Melis Ecza Deposu Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir.

Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Eğitmen ve Yazar

Hakkında

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İ.Ü. İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun olan Okay, bir seyahat acentasında satış temsilcisi olarak görev yaptı. Ardından, kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, First Class, Bellisima, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak çalıştı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak “Perakende Yönetimi” ve “Kişisel Satış Teknikleri” dersleri veren Okay’ın, “İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak” ve “Nasıl Zengin Olamadım” isimli üç kitabı bulunmaktadır.

(12:10-13:30) Öğle Yemeği

(13:30-13:45) İlaç Sektöründe Tanıtım Trendleri ve Kontratlı Satış Organizasyonlarının Yeri

Gökhan Ösme
Gökhan Ösme
Ashfield Sağlık Hizmetleri İş Geliştirme Direktörü

Hakkında

Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu olan Ösme, ilaç sektörüyle 1999 yılında GlaxoSmithKline’da işe başlayarak tanıştı. Satış Uzmanlığı ve Eğitim Yöneticiliği görevlerini yaptıktan sonra, 2004 yılında Bilim İlaç’ta Bölge Satış Müdürü olarak çalıştı. Sonrasında Covidien Sağlık şirketinde Türkiye ve Azerbaycan’dan sorumlu İş Birimi Müdürü olarak görev aldı. Ösme, ilaç ve Tıbbi Cihaz alanındaki tecrübelerini Ashfield Sağlık şirketinde Satış Operasyonları Müdürü sürdürmüştür. Şubat 2015 tarihi itibariyle Ashfield Sağlık Hizmetleri İş Geliştirme Direktörü olarak görevine devam etmektedir.

(13:45-14:20) Etkili Ürün ve Marka Yönetimi Stratejileri ve Uygulamaları

Başak Baykal
Başak Baykal
Lilly İlaç Pazarlama Direktörü

Hakkında

Lisans eğitimini Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan Baykal, University of North London'da pazarlama alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Kariyerine 1999 yılında ilaç sektöründe başlayan Baykal, Lilly Türkiye’ye 2002 yılında Marka Müdür Yardımcısı olarak katıldı. Sonrasında Lilly’de 6 Sigma Kara Kuşak ve Etik ve Uyum Direktörü görevini yürüten Baykal, 2013 yılında Lilly’nin ABD’deki global merkezinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Pazarlar Bölgesi Pazarlama Ekibinde yer aldı. Baykal halen Lilly İlaç Pazarlama Direktörlüğü görevini sürdürmektedir.

Canan Bademlioğlu
Canan Bademlioğlu
Eczacıbaşı Baxter Satış ve Pazarlama Direktörü

Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olan Bademlioğlu, profesyonel iş hayatına Eczacıbaşı-Baxter’de Kalite Güvencesi Uzman Yardımcısı olarak başladı. Renal Ürünler Pazarlama ve Satış Müdürlüğü’nde 7 yıl boyunca Ürün Yöneticisi olarak görev yapan Bademlioğlu, sonrasında Biyolojik Ürünler Pazarlama ve Satış Direktörü olarak görev yaptı. Halen Eczacıbaşı-Baxter’de tüm ürün grupları ve ticari operasyonlardan sorumlu Pazarlama ve Satış Direktörü görevini sürdürmektedir.

Berk Apak
Berk Apak
Sanovel Pharma & MSS Grupları Satış ve Pazarlama Müdürü

Hakkında

1994 yılında sektöre Pfizer satışta başlayan Apak, 2003 yılında Lilly İlaç’ta Ulusal Satış Müdürü pozisyonunda çalıştı. 2005 yılında İE Ulagay-Menarini grubun birleşme sürecinde Türkiye Saha Koordinatörü pozisyonunda görev aldı. Sonrasında Genzyme İlaç’ta Satış ve Pazarlama Müdürü olarak işe başlayan Apak, Sanovel İlaç’ta Farma ve MSS gruplarından sorumlu Satış ve Pazarlama Müdürü görevine devam etmektedir.

Leyla Feyzioğlu (Oturum Başkanı)
Leyla Feyzioğlu (Oturum Başkanı)
adX Brand Communications Ajans Başkanı

Hakkında

Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü mezunu olan Feyzioğlu, 2001-2009 yılları arasında Ares İletişim'de Müşteri Temsilcisi, Partner İletişim'de Müşteri İlişkileri Direktörü, Rekmar Brand Innovation'da Ajans Başkanı olarak görev yaptı. 2009'dan beri adX Brand Communications'ın kurucu ortağı ve ajans başkanıdır.

(14:20-14:55) Geleceğin Satış Yönetimi, İleri Satış Teknikleri ve Uygulamaları

Ömer Köseoğlu
Ömer Köseoğlu
Sanofi Uzman ve Birinci Basamak Tedavi Gurupları Satış Direktörü

Hakkında

Çukurova Üniversitesi İ.İ.B.F. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünden mezun olan Köseoğlu, kariyerine Sanovel İlaç A.Ş.’de Tıbbi Tanıtım Sorumlusu olarak başladı. 2000 yılında katıldığı Sanofi grubunda sırasıyla Tıbbi Tanıtım Sorumlusu, Bölge Müdürlüğü, Proje Müdürlüğü, Ulusal Kilit Üniteler Müdürlüğü ve Satış Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Mayıs 2013 yılından beri Uzman ve Birinci Basamak Tedavi Grupları Satış Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Hüseyin Polat
Hüseyin Polat
Berko İlaç Satış Direktörü

Hakkında

Profesyonel iş yaşamına Unilever’de Satış Temsilcisi olarak başlayan Polat, 1998 yılında bünyesine katıldığı Berko İlaç’ta sırası ile Tıbbı Satış Temsilcisi, Bölge Müdürü ve Satış Müdürü görevlerinde bulunmuştur. Polat, Ocak 2009 tarihinden itibaren Berko İlaç Satış Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Eğitmen ve Yazar

Hakkında

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İ.Ü. İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun olan Okay, bir seyahat acentasında satış temsilcisi olarak görev yaptı. Ardından, kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, First Class, Bellisima, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak çalıştı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak “Perakende Yönetimi” ve “Kişisel Satış Teknikleri” dersleri veren Okay’ın, “İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak” ve “Nasıl Zengin Olamadım” isimli üç kitabı bulunmaktadır.

(14:55-15:20) Café Breno Arası

(15:20-15:55) İlaç ve Sağlık Sektörlerinde Sosyal Sorumluluk

Tuğba Çamlı Cantürk
Tuğba Çamlı Cantürk
Glaxo Smith Kline İletişim ve Hasta İlişkileri Departman Lideri

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve ardından Kanada’da Saint Mary’s Üniversitesi’nde Finans, İşletme ve MBA programlarını tamamlayan Çamlı Cantürk, ilaç sektöründe farklı alanlarda çalıştı. Kurumsal iletişim, marka iletişimi, iç iletişimi, hasta ilişkileri gibi iletişimin bir çok farklı alanında 10 yılın üzerinde tecrübeye sahip olan Çamlı Cantürk, Türkiye’de Intendis, Sanofi ve Abbott’ta pazarlama ve iletişim alanında roller üstlendikten sonra, 2012’den beri GSK’da İletişim Departmanına liderlik etmektedir.

İzlen Toker
İzlen Toker
Novartis Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü

Hakkında

1997 yılında ilaç sektöründe çalışmaya başlayan Toker, Eczacıbaşı Warner Lambert, 3M ve Novartis’te OTC, Nöroloji, Tüketim Ürünleri, Diyabet, Kardiyovasküler ve Metabolizma, Allerji, Solunum ve Romatoloji gibi alanlarda pazarlama ve satış bölümlerinde ürün, bölge, temel üniteler ve pazarlama müdürlüğü gibi farklı görevler üstlendi. 2002 yılında Novartis’e katılan Toker; 2012 yılından itibaren sosyal medya ve hasta dernekleriyle işbirliği konularından sorumlu Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapıyor. Bu görevine ek olarak Novartis Türkiye’nin bağlı bulunduğu AMAC Bölgesi’nin Sosyal Medya alanına liderlik ediyor.

Beril Koparal Ayanoğlu (Oturum Başkanı)
Beril Koparal Ayanoğlu (Oturum Başkanı)
Ogilvy Healthworld Türkiye Genel Müdürü ve Ogilvy CommonHealth MENA Head of Strategy

Hakkında

 

(15:55-16:30) İlaç ve Sağlık Dünyasında Başarılı Kariyer Yönetimi / İş Kariyerinde Zirveye Çıkmak

Cem Akkaya
Cem Akkaya
Pfizer İK Yöneticisi

Hakkında

 

Zeynep Çakıroğlu (Oturum Başkanı)
Zeynep Çakıroğlu (Oturum Başkanı)
Kariyer.net Müşteri Yönetimi ve Pazarlama Direktörü

Hakkında

Çakıroğlu, AFS değişim programı kapsamında 1 yıl Albaquerque’te (ABD) eğitim gördü. 1999’da İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Çakıroğlu, 2002’de aynı üniversitede Bilişim Teknolojileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine ABD’de bir pazar araştırma şirketinde başlayan Çakıroğlu, 2000’de Turkcell’de sırasıyla IT ve pazarlama bölümlerinde devam etti. 2007’de TTNET’de CRM ve müşteri elde tutma müdürü olarak çalışan Çakıroğlu, 2008’den bu yana Kariyer.net’te Müşteri Yönetimi ve Pazarlama Direktörü olarak iş yaşamını sürdürmektedir. 

(16:30-16:50) Café Breno Arası

(16:50-17:25) İlaç Dünyasında Ar-Ge Faaliyetleri ve İnovasyon

Serdar Ünlü
Serdar Ünlü
Nobel İlaç Farmasötik Araştırma ve Geliştirme Merkezi Ar-Ge Grup Müdürü

Hakkında

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi lisans, H.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü doktora programından mezun olan Ünlü, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde farmasötik kimya alanında doçent ve profesör olarak öğretim üyeliği yapmıştır. 2006 yılından itibaren Ulkar Kimya İlaç Hammadde Fabrikası ve Fargem A.Ş. Ar-Ge Grup Müdürü olarak görev yapmıştır. 2014 yılı itibariyle Nobel İlaç Farmasötik Ar-Ge Merkezi Grup Müdürü olarak çalışmaktadır. Ulusal ve Uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış birçok araştırma makalesi olan Prof. Dr. Ünlü’nün, ilgi alanları dahilinde patent başvuruları ve almış olduğu ödüller bulunmaktadır.

Zeynep Gümüşyazıcı
Zeynep Gümüşyazıcı
Deva Holding Stratejik Planlama Müdürü

Hakkında

ODTÜ Biyoloji bölümünden mezun olan Gümüşyazıcı, ilk master eğitimini yine ODTÜ’de Biyoteknoloji Bölümü’nde, ikinci master eğitimini ABD’de Portland State Univ.’nde Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bölümü’nde aldı. İlaç sektöründeki kariyerine 2000 yılında Roche İlaç’ta başladı. Tıbbi Tanıtım Temsilciliği ve Ürün Müdürlüğü’nün ardından, Abdi İbrahim İlaç’ta Ürün Müdürü olarak çalıştı. 2009 yılından beri DEVA Holding bünyesinde kariyerine devam eden Gümüşyazıcı, Ürün Md., Gr. Ürün Md., Pazarlama Md. gibi çeşitli pazarlama pozisyonlarından sonra son iki yıldır, Satış-Paz.-Tic. Departmanı bünyesinde, Stratejik Planlama Müdürlüğü görevini devam ettirmektedir.

Ecz.Kadriye Özçelik
Ecz.Kadriye Özçelik
Bilim İlaç Kalite Direktörü

Hakkında

İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi mezunu olan Özçelik, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi, MBA Yüksek Lisansını bitirmiştir. Wyeth İlaç Firmasında Analist olarak iş yaşamına başlayan Özçelik, 1993 yılında Kalite Kontrol Yöneticisi olarak Bilim İlaç’a başlamış, 2001 yılında Kalite Kontrol Müdürü olarak görevine devam etmiştir. 2012 yılı itibariyle Mesul Müdürlük Görevine de atanan Özçelik, 2014 yılında Kalite Direktörlüğüne atanmış ve şu anda Kalite Direktörü ve Mesul Müdür olarak Bilim İlaç'ta iş yaşamını sürdürmektedir.

Turgut Tokgöz (Oturum Başkanı)
Turgut Tokgöz (Oturum Başkanı)
İEİS Genel Sekreteri

Hakkında

Tokgöz, lisans derecesini ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden aldı. Mezuniyetinden sonra kısa bir süre Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda görev yaptı. Daha sonra, 1992 yılında Johns Hopkins Üniversitesi, School of Advanced International Studies (SAIS)’den uluslararası ilişkiler dalında ve 1993’de California Üniversitesi’nden ekonomi dalında yüksek lisans dereceleri aldı. TEB Ekonomi Araştırmaları A.Ş.’de Ekonomist ve Bankacılık Sektörü Analisti olarak görev yapan Tokgöz, bu dönem içinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yarı zamanlı olarak ders verdi. Sonrasında Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş.’de üst düzey yönetici olarak çalıştı. 2001 yılı Mayıs ayında, yeni kurulan Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlenerek, 2004 yılı Şubat ayına kadar bu görevinin yanı sıra Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. ile Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Nisan 2004 tarihinden itibaren İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreterliği görevini yürütüyor.

(17:25-18:00) İlaç ve Sağlık Alanında Digital Marketing ve Sosyal Medya Trendleri

Reha Tunca
Reha Tunca
Bayer Satış Müdürü

Hakkında

 Tunca, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal Bank ve Oyak Yatırım’da Yatırım Uzmanı görev yapan Tunca, ilaç sektörüne 2003 yılında Bayer tıbbi satış temsilcisi olarak geçti. 2011 yılında bölge müdürlüğü görevine atanan Tunca, Bayer’de Erkek Bakımı Ürün Yöneticisi olarak çalışmıştır. Halen, Bayer Satış Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Yürüttüğü kampanyalarla 2013 yılında “En İyi Çok Kanallı Kampanya: Levitra Kampanyası” ve “Google Adwords En İyi Uygulama Ödülü”nü kazanmıştır.

Seda Mızraklı Ferik
Seda Mızraklı Ferik
KREA Digital & MICE Founder & CEO

Hakkında

Mızraklı Ferik, Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve İşletme Bölümü’nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi’nde MBA’e devam etti. 2002’de kurmuş olduğu KREA Direct bugün KREA Events, KREATIF, KREA Digital gibi alt markalarıyla lider markalara hizmet veriyor.

Dr. Sertaç Doğanay (Oturum Başkanı)
Dr. Sertaç Doğanay (Oturum Başkanı)
Tıp Doktoru, Social Touch ve Tek Doz Dijital Kurucusu

Hakkında

Doğanay, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İlaç sektöründeki kariyerine 2002 yılında Bilim İlaç’ta ürün müdürü olarak başladı. Sonrasında sırasıyla Sanofi ve Novo Nordisk’te ürün müdürü, Biofarma İlaç’ta pazarlama ve satış müdürü olarak görev aldı. Birçok üniversitenin lisans ve lisansüstü programlarında stratejik iletişim, pazarlama iletişimi, dijital pazarlama ve sosyal medya başlıkları altında dersler veren Doğanay, 2014 Ocak Ayı itibariyle Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı öğretim görevlisi olarak, Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programında dijital pazarlama iletişimi dersleri vermektedir. Tek Doz Dijital ve Social Touch’ın kurucusudur.

(18:00-18:05) Kapanış