Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


11.LİDERLİK ZİRVESİ

(08:30-09:15) Kayıt

(09:15-09:30) Liderlik Zirvesi Başlıyor / Ödül Töreni

İş dünyasında yeni liderlerin yetişmesinde önemli bir misyon üstlenmiş olan ülkemizin en önemli ve en büyük zirvelerinden Liderlik Zirvesi 11. kez iş dünyasıyla buluşuyor.

(09:30-09:50) İş Dünyasına Yön Veren Liderlerden Tavsiyeler

1970'li yılların başında demir çelik ticareti ile başlayıp otomotiv, gıda, yapı malzemeleri, lojistik ve metal gibi alanlarda faaliyet gösteren Kibar Holding'in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, iş dünyasının duayenlerinden Asım Kibar, başarılarla dolu örnek alınacak iş hayatı ile ilgili önemli bilgi ve deneyimlerini sizlerle paylaşacak.
Asım Kibar
Asım Kibar
Kibar Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı

Hakkında

Kibar, iş hayatına 1951 yılında manifatura ticaretiyle başlamış ve 1964 – 1970 yıllarında Orta Anadolu Mensucat Fabrikası'nda sırasıyla Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 1970 yılında demir ticaretine başlayarak İstanbul'da aile şirketini kuran Kibar, günümüzde toplam 24 şirketi bünyesinde bulunduran Kibar Holding'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. Erciyes Üniversitesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi'ni Kayseri'de kurmuş ve Erciyes Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir. Tuzla Asım Kibar Turizm ve Meslek Lisesi, Tuzla Semiha Kibar Öğretmenevi ve Tuzla Belediyesi Semiha Kibar Sosyal Tesisleri’ni topluma kazandırmıştır. 1997 yılında Siyaset Dergisi tarafından "Yılın İşadamı", 1998 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından "Yılın İşadamı", 1998 yılında Kayseri Sanayi Odası tarafından "Özel Ödül", 1999 yılında Rotary Club Kocaeli ile Nokta Dergisi tarafından "Yılın İşadamı" ödüllerine layık görülmüştür. 2002 yılında İtalyan Cumhurbaşkanlığı tarafından "Commandatore Liyakat Nişanı" ile ödüllendirilmiştir. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın Disiplin Kurulu Üyeliği ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Kurucu Üyesi olan Kibar, aynı zamanda İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın da üyesidir. Kibar, 10.01.2014 tarihi itibariyle Kibar Grubu bünyesindeki aktif iş hayatına Kibar Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı olarak devam etmektedir.

Bülent Şenver (Söyleşi Başkanı)
Bülent Şenver (Söyleşi Başkanı)
Türk Lider Merkezi Kurucu Başkanı, Duayen Bankacı

Hakkında

Şenver, yirmi beş adet Türk bankasının bağımsız dış denetiminde görev aldıktan sonra çeşitli bankalarda sırasıyla önce Genel Müdür Yardımcısı, sonra Genel Müdür ve daha sonra da Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Şenver iki kez “Yılın Bankacısı” seçildi. Şirket sahiplerine ve üst yönetimlerine “Koçluk ve Danışmanlık” hizmetleri veren Şenver, çeşitli üniversitelerde de “Bankacılık” konularında dersler vermektedir. Şenver, “Türkiye Etik Değerler Merkezi” ve “Türklider Merkezi”’nin kurucusudur. Kitapları: Banka Bilançoları Nasıl Analiz Edilir, Kulağınıza Küpe Olsun ve Gençlere Mektup

(09:50-10:10) İş Dünyasında Başarılı Olmanın Yeni Kuralı: Kurumsal Girişimcilik

Günümüzde "€œKurumsal Girişimcilik" bir şirketin başarılı olmasının en önemli koşullarından biri haline gelmiştir. Ülkemizin önemli girişimcilerinden olup Medya, Perakende, Turizm, Sağlık, Denizcilik, İnşaat ve Sanat alanlarında faaliyet gösteren şirketleri bulunan Demet Sabancı Çetindoğan, kurumsal girişimcilikle ilgili sizlerle önemli bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunacak.
Demet Sabancı Çetindoğan
Demet Sabancı Çetindoğan
Mediasa Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Londra’da bulunan Richmond College’ın İşletme Bölümünü bitiren Sabancı Çetindoğan, Sabancı tekstil işletmelerine bağlı TEKSA A.Ş. çalışmaya başlamıştır. Bu kurumda çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra, 1995 yılında, Sabancı Grubu`nun ilk sanayi atılımı olma özelliğini taşıyan BOSSA T.A.Ş.`ne geçmiştir. 2003 - 2008 yılları arasında hem BOSSA T.A.Ş. hem de YÜNSA A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlenmiştir. Sabancı Çetindoğan’ın girişimci olarak kariyeri ise, 1999`da eşi Cengiz Çetindoğan ile birlikte kurduğu perakende tekstil firması DEMSA A.Ş. ile başlamıştır. İlk olarak anne-çocuk markası Mothercare ile işbirliğine giden DEMSA, zaman içinde Salvatore Ferragamo,Elie Tahari, Longchamp, Gerard Darel, D&G, Gianfranco Ferre, Kurt Geiger, Guess, Laura Ashley, Fendi, Versace gibi pek çok marka ve modacıyı Türk tüketicisi ile buluşturmuş ve ardından kendi markası olan “Brandroom”u yaratmıştır. Ünlü İngiliz perakende zinciri Harvey Nichols`ı da Türkiye`ye getiren DEMSA halen, Türkiye çapında 89 mağaza ve 845 çalışanla perakende tekstil sektörünün en büyük firmalarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Sabancı Çetindoğan, girişimcilik kariyerine, 2006 yılında kurduğu MEDİASA Yayıncılık A.Ş. ile devam etmiş, Fashion TV`nin Türkiye yayın haklarını almıştır. 2007 yılında kurulan ZTV, Türkiye`nin ilk eğitim ve gençlik kanalı olma niteliğini taşımaktadır. MEDİASA Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Sabancı Çetindoğan, DEMSA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini de devam ettirmektedir. Bunların yanında, ONKİM`in Yönetim Kurulu Başkanlığı`nı, Densa Deniz Taşımacılık`ın Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği`ni de üstlenmiştir. Halihazırda TİKAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve YÇD (Yaratıcı Çocuklar Derneği) Yürütme Kurulu Başkanı`dır.

(10:10-10:30) Başarıya Ulaşan Yenilikçi Kararların 4 Önemli Unsuru: Vizyon, Eylem, Değer Yaratma ve Sürdürülebilirlik

Girişim sermayesi alanında Türkiye'nin önde gelen isimlerinden biri olan ve bilgi teknolojileri, finansal hizmetler, ödeme sistemleri, online araştırma, savunma-güvenlik ve elektronik şans oyunları alanlarında yatırımları bulunan Hitay Yatırım Holding'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, başarıya ulaşan yenilikçi kararların dört önemli unsuru ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.
Emin Hitay
Emin Hitay
Hitay Yatırım Holding Başkanı

Hakkında

Emin Hitay, iş hayatına 1976 yılında Ege Üniversitesi'nde eğitim görürken sistem operatörü olarak atılmış, 1980'de henüz 22 yaşındayken girişimci olmaya karar vermiş ve ilk şirketini kurmuştur. Sekiz yıl boyunca tekstil sektörünün çeşitli alanlarında çalıştıktan sonra IT sektörüne geri dönerek, 1988'de Exim A.Ş.'yi kurmuş ve Türkiye'yi barkod sistemleriyle tanıştırmıştır. İlerleyen yıllarda, bilişim sektöründe, niş alanlarda zincir bir yapı ile önemli ilkleri hayata geçirmiş, yeni girişimler yapmaya devam etmiştir. Bu girişimlerin bazıları, yabancı yatırımcıların dikkatini çekmiş ve başarılı satış operasyonları gerçekleşmiştir. TÜSİAD ve TBD (Türkiye Bilişim Derneği) üyesi olan Hitay, merkezi ABD'de bulunan ve etkin girişimcileri desteklemeyi hedefleyen Endeavor Türkiye'nin kurucu yönetim kurulu üyesidir. 2008 yılında Endonezya Cumhuriyeti'nin İstanbul Fahri Konsolosu olarak atanan, 2013’te İstanbul Konsolosluğu’nun açılmasından sonra görevini Antalya Fahri Konsolosu olarak sürdüren Hitay, aynı zamanda DEİK Türk - Endonezya İş Konseyi Başkanı'dır. Hitay'ın halihazırda, girişimci ruhunu yansıtan bilgi teknolojileri, finansal hizmetler, ödeme sistemleri, online araştırma, savunma – güvenlik ve elektronik şans oyunları alanlarında yatırımları bulunmaktadır. Emin Hitay; Teknoser, DORinsight ve Napolyon.com, Arena Faktoring, 2Nokta, Exim ile Bilyoner.com’u portföyünde bulunduran Hitay Yatırım Holding’in kurucusu ve Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

(10:30-11:00) Kahve Arası (Networking Coffee)

(11:00-11:20) P&G'€™den Liderliğe Bakış, Liderlik Vizyonu ve Lider Yetiştirme Stratejisi

P&G'nin yetiştirdiği liderlerden biri olan P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, liderliğe bakış, liderlik vizyonu ve lider yetiştirme stratejisi üzerine bilgi ve deneyimlerini sizlerle paylaşacak.
Tankut Turnaoğlu
Tankut Turnaoğlu
P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü ilk 10’da tamamlayan Turnaoğlu, burslu olarak kabul edildiği Massachusetts Üniversitesi Uluslararası Pazarlama yüksek lisansını onur derecesi ile tamamladı. Türkiye’de ve yurtdışında kilit görevler üstlenen Turnaoğlu, 1991’de Eczacıbaşı - Procter & Gamble ortaklığında Marka Müdür Yardımcısı olarak işe başladı. 1995-1998 yılları arasında P&G Türkiye’de Marka Müdürlüğü görevini yürüttü. 1998’de Özbekistan’a Orta Asya Kategori Müdürü olarak atandı. 2000 yılında Kazakistan’da Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinden sorumlu Ülke Müdürü olarak göreve başladı. 2002’de Türkiye’ye atanıp Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlendi. 2006 yılında Orta ve Doğu Avrupa bölgesinden sorumlu Kumaş Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü olarak Brüksel’e atandı. 2010 yılında Singapur’da Kumaş Bakım Kategorisi Asya ve Avustralya Bölgesi Genel Müdürü olarak görev alan Turnaoğlu, 2013 yılı itibariyle Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

(11:20-12:00) En Beğenilen Şirketlerin Lider Yöneticilerinden Taktikler: En Beğenilen Şirketlerde Nasıl Zirveye Çıkılır ve Zirvede Nasıl Kalınır?

Rekabetin en yoğun olduğu sektörlerde en beğenilen şirketler arasında yer almayı başarmış şirketlerin liderleri, vizyon, etkili planlama yapma, başarılı ekipler oluşturma, karar verme, sorun çözme ve iletişim gibi yönetim ve yöneticilikle ilgili önemli konularla ilgili paylaşımlarda bulunacaklar.
Güldem Berkman
Güldem Berkman
Novartis Türkiye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olan Berkman, Harvard Ünivesitesi’nde finans, pazarlama ve insan yönetimi konusunda executive sertifika programlarına katılmıştır. 1991 yılında Radiometer’da Satış Uzmanı olarak kariyerine başlayan Berkman, sonrasında sırayla Eczacıbaşı Procter&Gamble’da Teknik Marka Müdürü ve OTC Marka Müdürü olarak ve Danone/SA’da su ve süt ürünleri bölümlerinde Pazarlama Müdürü olarak görev aldı. 2001 yılında Novartis’de İş Bölüm Direktörü olarak başladığı ilaç sektörü yaşamına 2002 yılında Novartis Türkiye Pazarlama Direktörü, 2006 yılında Türkiye Novartis Satış Direktörü ve 2007 yılında Novartis Macaristan Ülke Başkanı olarak devam etti. Berkman, 2012-2014 arasında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkanlığı, 2013-2015 Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Yardımcılığı ve 2013-2015 İsviçre Ticaret Odası Başkan Yardımcılığı görevlerini tamamlamıştır ve sürdürmektedir. 1 Ocak 2008 tarihinden beri Novartis Türkiye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü olarak görevine devam eden Berkman, aynı zamanda Novartis Asya, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde Yürütme Kurulu Üyesi'dir. Berkman, 2008 yılında Türkiye'de 40 yaşın altındaki en başarılı liderleri arasında yer almış ve 2008'den beri her yıl Türkiye'nin en etkili 25 iş kadını listesinde yer almıştır.

Meral Eredenk
Meral Eredenk
AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdür

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’ünden mezun olan Eredenk, 1985 yılında Wales Üniversitesi Manchester Business School’da Executive MBA programını bitirdi ve 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Executive MIS programını tamamladı.1985 yılında yönetici adayı olarak Interbank’ta iş hayatına atıldı ve bankanın mali analiz ve kurumsal krediler bölümünde görev aldı.1994 yılına kadar çeşitli şubelerde pazarlama yönetmeni ve yönetmen olarak çalıştı, kurumsal ve bireysel bankacılıktan sorumlu yönetmen olarak 26 bireysel şubenin kurulmasına öncülük etti. 1994-1997 yılları arasında Garanti Yatırım Bankası’na geçerek pazarlama ve özel bankacılık bölümünde Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 1997-2002 yılları arasında ise Yapı ve Kredi Bankası’nda Bölüm Başkanı olarak Kurumsal Pazarlama Bölümü’nü kurdu ve yöneticiliğini üstlendi. 2002 yılında AK Emeklilik Genel Müdürü olarak Sabancı Grubu’nda göreve başladı. 5 yılın ardından 31 Ekim 2007 tarihinde AK Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşmesiyle kurulan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak atandı. Eredenk, 2005 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı İş Kadını” seçildi. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında Capital Dergisi’nin yaptığı “Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları” araştırmasında yer aldı.

Serdar Urçar
Serdar Urçar
HP MEMA (Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika) Kurumsal Grup Satış Lideri

Hakkında

Urçar, HP Finansal Hizmetler bölümünü kurmak üzere 1997’de HP Türkiye ailesine katıldı. Ardından Kişisel Sistemler Satış ve Pazarlama Yöneticiliği pozisyonunda bulundu ve Ticaret Kanalları Organizasyon yöneticiliği görevini üstlendi. 2002 yılında Kişisel Sistemler Grubu (PSG) Türkiye Ülke Müdürü oldu. 2007 yılında PSG Ortadoğu Genel Müdürü olarak HP kariyerini Dubai’de sürdürdü. Eylül 2008’den bu yana HP Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan Urçar, Kasım 2013 tarihinde HP MEMA (Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika) Kurumsal Grup Satış Lideri olarak atandı ve toplam 72 ülkeden oluşan bölgeyi Türkiye’den yönetmektedir.

Adnan Nur Baykal (Oturum Başkanı)
Adnan Nur Baykal (Oturum Başkanı)
"Mustafa Kemal Atatürk'ün Liderlik Sırları", "€œMuhteşem Süleyman Devri", "€œAile Şirketlerinde Kurumsallaşma" gibi bir çok kitap sahibi, Yeditepe Üniversitesi'nde, yöneticilikle ilgili alanlarda dersler vermektedir.

Hakkında

Baykal, Türkiye, Almanya ve Amerika’da 20 yıl üst düzey yöneticilik yaptı. Haberleşme, enerji, tekstil, inşaat, iklimlendirme ve eğitim sektörlerinde yönetim görevleri üstlendi. Üç yıl müteahhitlik yaptıktan sonra, 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi’nde Girişimcilik dersi vermekte ve “Siz Lider misiniz?” ve “Sunumdan Hoşlanacaksınız” adlı seminerleri düzenlemektedir. Doğu ve Batı arasında “Merkez” adını verdiği kültürümüzü ön plana çıkarmak için şimdiye kadar yazdığı onbir kitabı yayınlanmış, bunlardan “Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları” adlı kitabı 23 baskı yapmış ve 60.000 adetten fazla satmıştır.

(12:00-13:20) Öğle Yemeği

(13:20-13:30) Ödül Töreni

(13:30-13:50) Bir İşadamının Portresi ve Anıları / Anadolu'€™nun Liderlerinden İş Hayatı İle İlgili Bilgi ve Deneyim Paylaşımları

Temelleri 1941 yılında atılan, Tekstil, Enerji, Bakır ve Kağıt alanlarında şirketleri bulunan Abalıoğlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmet Abalıoğlu, Bir İşadamının Portresi ve Anıları adlı kitabında da yer verdiği başarılı iş hayatını, yönetim sanatının inceliklerini ve 60 yılda biriktirdiklerini iş hayatınızda yol göstermesi için bu önemli oturumda sizlerle paylaşacak.
İsmet Abalıoğlu
İsmet Abalıoğlu
Abalıoğlu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Hakkında

Abalıoğlu, yüksek öğrenimini İzmir İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. İş hayatına eğitimine devam ettiği 1966 yılında, babası ve ağabeyi ile birlikte Pamuk Çırçır Fabrikası’nda başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında faaliyet gösteren, yaklaşık 1800 kişinin çalıştığı Abalıoğlu Holding’de ve Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. 1996’da kurulmasına öncülük ettiği doğa ve çevre alanında faaliyet gösteren DOÇEV - Doğa ve Çevre Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 1999 yılında kurulan, eğitim ve kültür konularında faaliyet gösteren Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucu yönetim kurulu üyesidir. Toplumun sosyoekonomik düzeyinin yükselmesine katkı sağlanması amacıyla 2009 yılında kurulan Abalıoğlu Yardımlaşma Derneği’nin de kurucu yönetim kurulu üyesidir. Aile ve iş yaşamındaki deneyimlerini okuyucularıyla paylaştığı, “Adresini Arayan Mektuplar” isimli bir kitabı bulunmaktadır.

(13:50-14:20) Nasıl Başardılar? Yurt Dışındaki En Güçlü Türk Yöneticilerden Başarılı Yönetim ve Yöneticilik Rehberi

İngiltere'nin en başarılı yönetici ödülü sahibi Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ahmet İplikçi ve dünyanın zirvesindeki başarılı Türkler arasında yer alan Mercedes-Benz Buses&Coaches Ortadoğu Genel Müdürü Kerem Taş'tan başarılı yönetim ve yöneticilikle ilgili çok önemli bilgi ve deneyim paylaşımları sizleri bekliyor.
Ahmet İplikçi
Ahmet İplikçi
T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İngiltere Başdanışmanı, Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi

Hakkında

İplikçi, Cenevre ve Londra'da uzun yıllar bankacı ve alternatif sermaye fonu yöneticisi olarak calışmıştır. Bankacılık deneyimi sonrasında İngiltere ve Türkiye'de düşük karbonlu teknolojiler ve elektronik ticaret alanlarıyla girişimci ve yatırımcı olarak ilgilenmiştir.2010 yılından bu yana T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İngiltere Başdanışmanlığını sürdürmekte olan İplikçi, ayrıca son 2 senedir Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir. İplikçi, İngiltere'de en prestijli ödüllerden biri olan "En Başarılı Türk" ödülüne layık görülmüştür.

Kerem Taş
Kerem Taş
Daimler Buses (Mercedes-Benz) Orta Doğu Genel Müdürü,Yönetim Kurulu Üyesi, Türk İş Konseyi Abu Dabi Genel Sekreteri

Hakkında

Taş, 1989 yılında ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi “International Management”, Melbourne University “Advanced Automotive Dealer Management”, IMD Business School “Potentials’ Program for Executives” , Cranfield University “Marketing Strategy” lisansüstü programlarına katılmıştır. 1993 yılında Mercedes-Benz Türk ihracat bölümünde başlayan 21 yıllık otomotiv kariyerinde İstanbul, Moskova ve Dubai’de degişik görevler almıştır. 2000 yılından beri Mercedes-Benz’in Orta Doğu bölgesinden sorumlu Regional Center’da görev yapan Taş, bütün Daimler otobüslerinin satış, servis ve yedek parça işinden sorumlu Genel Müdür olarak çalışmaktadır. Daha önce Rusya’da DEIK Yönetim Kurulu’nda görev alan Taş, halen International Public Transport Association (UITP) Yönetim Kurulu Üyesi ve Abu Dhabi Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterlik görevlerini sürdürmektedir.

Serdar Turan (Oturum Başkanı)
Serdar Turan (Oturum Başkanı)
İnfomag Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni

Hakkında

Turan, lisansını Elektrik Mühendisliği üzerine yaptıktan sonra, İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Infomag Yayıncılık’ın kurucu ekibinde yer aldı. 2005 yılının Kasım ayında BusinessWeek Türkiye’nin kuruluş sürecinde bulundu. Harvard Business Review’un Türkiye edisyonunun da kuruluş sürecinde görev alan Turan, halen Harvard Business Review Türkiye ve Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergilerinin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.

(14:20-14:50) Kahve Arası (Networking Coffee)

(14:50-15:30) İş Dünyasının Başarılı Kadın Yöneticileri ve Onları Lider Yapan Özellikleri

Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı, Gülden Türktan ve İngiltere'nin En Başarılı İş Kadını Ödülü Sahibi Ladybug Home Textiles Limited Kurucusu Ayşe Dickson'dan yönetim, yöneticilik ve liderlik üzerine eşsiz bir bilgi ve deneyim paylaşımı sizleri bekliyor.
Nilüfer Bulut
Nilüfer Bulut
TİKAD Yönetim Kurulu Başkanı, Bulut Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi alanında lisans eğitimini tamamlayan Bulut, çalışma hayatına finans sektöründe başladı. 1998 yıllında girişimci olarak iş hayatına devam etti. Bugün İnşaat, Bilişim ve Teknoloji alanlarında faaliyet gösteren Nes Yapı, NB Bulutt Bilişim şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığının yanında, 2004 yılında kurucu başkanlığını yaptığı ve halen de başkanlığını yürüttüğü Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ile birlikte sivil toplum alanında da çalışmalarını devam ettirmektedir.

Ayşe Dickson
Ayşe Dickson
Ladybug Home Textile Limited Kurucusu

Hakkında

Ankara İktisadi ve Ticari ilimler Akademi mezunu olan Dickson, Auburn University Business School’da MBA yapmıştır. İş yaşamına Etibank Maden İşletmeleri’nde Finansal Analist olarak başlayan Dickson, yine aynı şirkette pazarlama uzmanı olarak çalışmıştır. Sonrasında sırasıyla Devlet Yatırım Bankası Finans Uzmanı, Lazard Frères New York 'ta Ülke Danışmanı - Kıdemli Başkan Yardımcısı, Doğuş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kıddemli Danışmanı, Doğuş International CEO’su, Garanti Bankası Kıdemli Temsilcisi olarak görev almıştır. Dickson, 2003 yılında Ladybug Home Textiles Limited’i kurmuştur.

Gülden Türktan
Gülden Türktan
KAGİDER Başkanı

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinde lisans ve master eğitimi alan Dr. Türktan, New York Üniversitesi’nde master ve doktara çalışması yapmıştır. Marmara Ünivesitesi’nde doktora derecesi almış ve New York Ünivesitesi’nde araştırma görevlisi ve eğitmen olarak çalışmıştır. Denetim, muhasebe, insan kaynakları, kalite ve hukuk departmanlarının ve yatırımların kendisine bağlı olduğu görevlerde üst düzey yöneticilik ve yürütme görevleri üstlenmiştir. New York Ünivestesi’nde başlayan çalışma hayatını, İstanbul’a döndüğünde Narin Holding’de ve Martı Otelleri’nde sürdürmüş, daha sonra ABB Holding’de muhtelif görevler üstlenmiştir. 1990 yılından itibaren Yönetim Kurulu üyeliği, son olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Şu anda yabancı bir şirketin Türkiye Genel Müdürlüğü görevini ve bir başka yabancı sermayeli şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Bu şirketlerdeki hisselerine ilaveten Bodrum Gündoğan’da Gliss Hotel & Spa adındaki butik otelin sahipleri arasındadır. Sivil toplum sorumluluğu olarak TUSİAD’ın İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanlığını yürüten Dr. Türktan, Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in Kurucu üyesi ve şu anda Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Uluslararası Yatırım Derneği YASED’de iki dönem Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca şu anda OECD'nin BIAC-ELSA Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Prof.Dr.Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Prof.Dr.Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Amrop International Yönetici Ortağı, "€œ2023 Lideri" Kitabının Yazarı

Hakkında

ODTÜ İşletme Bölümünü mezunu olan Toduk, Fulbright bursu ile ABD'de, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde pazarlama ve uluslararası işletme ağırlıklı yüksek lisansı (MBA) yapmış, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme doktorasını tamamlamıştır. İstanbul'un çeşitli üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Pazarlama ve Yönetim konusunda ders vermiş, araştırmalar yönetmiştir. Dünyanın önde gelen uluslararası üst düzey yönetici ve araştırma şirketi olan AMROP International'ın Türkiye ofisinin 1996 yılında kurucu ortağı olarak başladığı görevine halen devam etmektedir. 2004 yılında yazdığı "Türkiye'nin Gerçek Liderlik Haritası" isimli kitabında, Türkiye'deki 3000 civarında farklı liderleri incelemiş ve özgün bir liderlik modeli ortaya koymuştur.

(15:30-16:15) Lider Markalardan Yenilikçi ve Müşteri Odaklı Marka Lideri Olmanın Kuralları

Lider Markaların zirvesindeki başarılı yöneticilerden sektör lideri nasıl olunacağına dair önemli paylaşımlar sizleri bekliyor.
Fuat Atalay
Fuat Atalay
Maya Grubu ve IKEA Türkiye CEO

Hakkında

1974 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezun olan Atalay, 1977 yılında aynı bölümde yüksek linansını tamamladı. İskenderun Demir Çelik Fabrikası İnşaatı, DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki görevlerinden sonra, N.V.Turkse Shell’in Diyarbakır Petrol Arama ve Üretim birimlerinde İnşaat Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Bu dönemde Hollanda ve İngiltere’de, uzun dönemli Shell College’da Management Eğitimi aldı. 1987 yılında SHP’den Milletvekili seçildi. Parti Merkez Yürütme Kurulu’na seçilen Atalay, aynı zamanda Genel Saymanlık ve Parlamento Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu. CHP’nin reformcu bir programa kavuşması için önemli çalışmalar yürüten Atalay, CHP Araştırma Merkezi’nin 1992/93 yıllarında sorumluluğunu üstlendi. 1994 yılında aktif siyasetten ayrılarak, Alarko Grubu’nda Taahhüt Grubu’nun koordinatörü olarak beş yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında Maya Grubu’nda, Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’nde Genel Müdür olarak göreve başladı. 2002 yılından itibaren bu görevinin yanında; Holding ve IKEA Türkiye Yürütme Kurulu üyeliğini yaptı. 2008 yılından bu yana ise Maya Grup ve IKEA Türkiye’nin CEO’luk görevini yürütmektedir.

Mustafa Seçkin
Mustafa Seçkin
Unilever Gıdadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Hakkında

Seçkin, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun mezun olmuştur. Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Knorr Marka Gelişim Direktörlüğü ve Polonya'da Sürülebilir Ürünlerden Sorumlu CEE Bölgesel İnovasyon Direktörlüğü görevlerinde bulunan Seçkin, 2007 yılından beri Türkiye Gıda Pazarlama Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Seçkin şu anda, Türkiye’de Lipton ve Knorr için sürdürülebilirlik projelerini yönetme görevini sürdürmekte, Lipton sürdürülebilirlik projesi ve Yağmur Ormanları Birliği ortaklığıyla, Karadeniz Bölgesi’nde her gün 15.000 çiftçinin hayatına dokunmaktadır.

Gökhan Mendi
Gökhan Mendi
TEB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı

Hakkında

Mendi, İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümündeki eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi’nde MBA ve London Business School’da Executive MBA derecesi aldı.Kariyerine 1990 yılında British Petroleum Mühendisliği Müdür Yardımcısı olarak başladı ve 1996 yılında Pazarlama Müdürü oldu. Aynı yıl Satış ve Pazarlama Müdürü olarak Beiersdorf Kimya A.Ş’de çalıştı. Bankacılık kariyerine ise 1996 yılında Citibank UK/İstanbul’da Kredi Kartı Satış ve Pazarlama Müdürü olarak başladı, 1998 yılında Kredi Kartları Pazarlama Direktörü olarak görevine devam etti. 1999 yılında Citibank/UK’de İş Geliştirme Başkanı oldu. Mendi, Temmuz 2001 yılında Finansbank Hollanda'da Hollanda, Almanya ve Belçika Perakende bankacılık faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı, sonrasında Finansbank Türkiye Bireysel Bankacılık faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu, Ağustos 2007 yılında Fortis Türkiye Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak başladığı görevine Perakende Bankacılık Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak tüm Bireysel Bankacılık, Bankasürans, İşletme Bankacılığı, Krediler ve Operasyonlardan sorumlu olarak devam etti. Mendi, Fortis ve TEB birleşmesinden sonra, Bireysel ve Özel Bankacılık faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak kariyerine devam etmektedir.

Selen Kocabaş
Selen Kocabaş
Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı

Hakkında

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu olan Kocabaş, Marmara Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları konusunda master yaptı. Kariyerine Koç Grubunda Yetiştirme Elemanı ve devamında Arçelik'te İnsan Kaynakları Uzmanı olarak adım attı. 1995 – 2000 yıllarında Marshall Boya'da İnsan Kaynakları Koordinasyon şefi olarak görev yaptı. Kocabaş, daha sonra DanoneSa'ya geçerek önce Organizasyonel Gelişim ve İnsan Kaynakları Müdürü, ardından da İnsan Kaynakları Direktörü olarak hem Su Şirketi, hem de Süt Şirketine hizmet vererek çalıştı. DanoneSa bu dönemde, Danone'nin ilk international graduate programına Türkiye olarak katılmaya hak kazanmıştır. Kocabaş, kariyer hayatına Mayıs 2003'den 2011 yılına kadar Turkcell İletişim A.Ş.’de İş Destek Genel Müdür Yardımcısı olarak İnsan Kaynakları, İdari İşler ve Emlak, Satın alma, Kurumsal Bilgi Teknolojileri, İç İletişim ve Turkcell Akademi fonksiyonlarından sorumlu olarak görev yapmıştır. Mart 2011 itibariyle Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Genel Müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Güven Borça (Oturum Başkanı)
Güven Borça (Oturum Başkanı)
Marka Danışmanı

Hakkında

Borça, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan aile şirketi bünyesinde çalışarak patates cipsi üreten bir tesis kurdu ve işletti. 1987 yılında İpek Kağıt Karamürsel fabrikasında Ürün Geliştirme Mühendisi olarak işe başladı. 1989 yılı başında aynı şirketin pazarlama bölümüne geçen Borça, Selpak, Solo ve Silen tuvalet kağıtlarından sorumlu olarak çalıştı. Daha sonra transfer olduğu Colgate-Palmolive şirketinde 6 yıl süreyle Marka Yöneticisi, Grup Müdürü, Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptı. Öte yandan Colgate-Palmolive’in global eğitimcileri arasına katıldı ve şirketin uluslararası eğitim programlarını bölge ülkelerinde yürüttü. Marka Yönetimi alanında Türkiye’nin ilk eğitim çalışmalarını yaptı. 1997 yılında on yıllık profesyonel yaşama veda ederek marka eğitimleri vermeye ve marka danışmanlığı yapmaya başladı. Türkiye’nin ilk marka danışmanlık şirketi olan Markam A.Ş.’nin kurucusu ve yöneticisidir. Borça, Anadolu Üniversitesi’nde Marka İletişimi Yönetimi dersi vermektedir. İlk kitabı “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?”dır. Para Dergisi’nde “Reklamlardan Sonra” başlığıyla pazarlama konularında düzenli yazmış ve yazıları aynı adlı kitabında toplamıştır. Borça, ayrıca “Pazarlama Reçeteleri”, “Başka Akmerkez Yok”, “Marketing Recipes” ve “İleri Dönüşüm Kutusu” kitaplarının da yazarıdır.

(16:15-16:35) Kahve Arası (Networking Coffee)

(16:35-16:55) Bilinçaltının Gücünü Keşfedin / Bilinçaltını Daha İyi Kullanan Bir Lider Olabilirsiniz

Bilinçaltı, zamanın yüzde 95'inde otomatik pilot gibi bizi yönetir. Bilinçli kısmımızın yüzde 5 olarak devreye girdiği söylense de, çoğu insanda bu oran yüzde 1'dir. Dolayısıyla kararlarımızın büyük çoğunluğu, eylemlerimiz, duygularımız ve davranışlarımız yüzde 95 oranla bilinçaltındaki programların kullanımı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle iş dünyasında bilinçaltının kontrolü çok önemlidir. Bu oturumda konunun uzmanı olan Tanju Sürmeli bilinçaltınızı kontrol ederek iş hayatınızda daha başarılı olmanız için sizlerle önemli paylaşımlarda bulunacak.
Dr. Tanju Sürmeli
Dr. Tanju Sürmeli
Uzman Psikiyatrist

Hakkında

Dr. Sürmeli, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında psikiyatri ihtisas için gittiği Amerika’da, ECFMG sertifikalı olarak Institute of Living/U.Conn., Yale, University of Texas, San Antonio, Psikiyatri ve Nöroloji üniversite hastanelerinde ihtisas eğitimi aldı. New York Medical College’da EEG ve psikofarmakoloji Research Fellowship yaptı. New York Ackerman Institute for Family Therapy (Cornell Üniversitesi)’de Aile terapisti ve New York Milton Ericson Hypnosis Institute’de Hipnoz eğitimi aldı. Columbia-NYSPI’de ve Manik Depresyon Vakfı’nda Prof. Dr. Ronald Fieve’ye başasistanlık yaptı. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra Sağlıklı Yaşam Kliniği’ni kurdu. Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP Kullanımı Derneği kurucusu ve başkanıdır. Türkiye’de BCIAC-EEG sertifikalı tek kişidir. İş dünyasında Peak performans ve teknoloji kullanımı ile yaptığı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası üne sahiptir. İnsan Kaynaklarında işe alım, değerlendirme ve performans arttırmada beyin ölçümlemesi ve fizyolojik Biofeedback yöntemlerinden yararlanılmasının tüm dünyada öncülüğünü yapmaktadır. Sürmeli’nin uluslararası derneklerde de pek çok üyeliği bulunmaktadır.A klas hakemli Clinical EEG and Neuroscience ve Journal of Neurotherapy bilimsel dergilerde makale incelemecisi olarak görev almaktadır.

(16:55-17:15) Bir Liderlik Masalı / Fareli Koyun Kavalcısı

Liderinizin kaç "like"ı var? Liderinizin kaç "follower"ı var? Liderinize tek bir "comment" yazacak olsanız, ne yazardınız? Aydın Soysal'ın gerçek bir olaydan esinlenilmiş Fareli Köyün Kavalcısı masalını bir metafor olarak kullanarak, iş hayatındaki liderlerin, ekibi yani takipçileri ile olan ilişkisini, takipçilerin liderleri neden ve nasıl izlediğini, liderin ekibi için ne ifade ettiğini ve modern bir lider profilinin nasıl olması gerektiğini sorguladığı bu önemli oturum sizlere önemli bakış açıları kazandıracak.
Aydın Soysal
Aydın Soysal
HRM Business Developer / HRM İş Geliştirme Yöneticisi

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Soysal, kariyerine profesyonel turist rehberliğiyle başlamıştır. Sonrasında ilk olarak Amerikan yazılım şirketi Kirchman Corporation'da eğitim, program analizi, şube destek görevlerinde bulunmuştur. Gillette şirketine yüksek lisans yaptığı bölüm olan İK departmanında başlayan Soysal, satış bölümüne geçerek Toptan Satış Elemanı, Satış Şefi, Bölge Müdürü, Eğitim Müdürü ve en son Satış Opearasyon ve Geliştirme Müdürü olarak çalışmıştır. United Distillers and Vintners ismiyle katıldığı, bugün Diageo olarak bilinen alkollü içkiler şirketine Yurtiçi Satış Müdürü olarak geçen Soysal, bu şirkette Satış Direktörlüğü’nden sonra Genel Müdürlüğe getirilmiştir. Soysal, 2012 Ocak ayında Diageo'dan ayrılmış olup halen HRM’in “executive” pozisyonlar için yürüttüğü danışmanlık projelerine liderlik yapmaktadır. Soysal’ın son 7 yılı uluslararası bir şirketin Genel Müdürlüğü olmak üzere değişik sektörlerde 24 yıllık iş tecrübesi bulunmaktadır.

(17:15-17:35) Bütünsel Sezgisel Liderlik

Günümüzde Liderlik; "ben" bakış açısının "biz" bakış açısına değiştiği, "kendine fayda"nın, "bütüne fayda"ya dönüştüğü, "dünyadaki en iyi olmak" anlayışı yerine "dünya için en iyi olmak" anlayışının ön plana çıktığı bir yaklaşımı geçerli kılmaktadır. Bu oturumda liderlik konusundaki önemli otoritelerden olan Dr. Zerrin Başer, bambaşka bakış açılarından farklı liderlik modeline ilişkin önemli bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunacak.
Dr. Zerrin Başer
Dr. Zerrin Başer
PCC, Erickson International Trainer

Hakkında

Dr. Başer, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş ve Aile Hekimliği Uzmanlık ihtisası yapmıştır. 2004 yılında Denge Merkezi Eğitim ve Danışmanlık şirketini kurmuştur. Dr. Başer, yaklaşık 24 yıldır bireysel ve kurumsal gelişim alanında da çalışmakta olup, özellikle kişi ve kurumların potansiyellerini ortaya çıkaran bütünsel metodolojileri, değer ve insan odaklı sistem yaklaşımlarını ve verimli takım süreçlerine yönelik bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır. Dr. Başer, ICF akredite Profesyonel Koç (PCC), eğitmen olarak özellikle üst düzey yönetici ve liderlere yönelik koçluk hizmetleri, liderlik programları uygulamakta, profesyonel koçluk mesleğinin Türkiye’de ve dünyada gelişimi için eğitim ve çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Temmuz 2008’den itibaren Erickson College International’ın Türkiye eğitim ve yapılanmasının temsilciliği ve sorumluluğunu yürütmekte; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve KKTC Erickson Koçluğun Sanatı ve Bilimi Sertifikasyon Eğitimlerini düzenlemektedir. Erickson College International eğitmen kadrosunda olan Dr. Başer Avrupa ülkelerinde uluslararası eğitmen olarak çalışmaktadır. 2008 yılında Lidership Management Intstitute (LMI) Türkiye lisansörlüğü ile Liderlik Üniversitesi ve Liderlik Zirveleri programlarını yürütmeye başlamıştır. 2012 yılında Soulonics ile işbirliği yaparak Spiral Dinamik Bütünsel Değer Sistemlerinin Türkiye’deki temsilcisi ve uygulayıcısı olmuştur.

(17:45) Kapanış