Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


8.PHARMA POWER CONFERENCE

(08:25-08:50) Kayıt

(08:55-09:10) Pharma Power Başlıyor

(09:10-09:45) Sektördeki Global Durum, Türkiye'€™deki Gelişmeler ve 2014 Yılı Öngörüleri

Zeynel Okur
Zeynel Okur
Santa Farma İcra Komitesi Başkan Yardımcısı - Pazarlama ve Satış

Hakkında

İ.Ü. Ekonomi mezunu olan Okur, ilaç sektörüne Sandoz’da satış temsilcisi olarak başladı. Sandoz, Servier ve Novartis Pharma’da Bölge Müdürü, Tanıtım Müdürü, Satış Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2005 yılında Novartis OTC’ye Sales Head olarak katıldı ve 2008 -2012 yılları arasında Novartis OTC Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2012 Ağustos ayından itibaren Santa Farma İlaç Firmasında İcra Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Okur, management, leadership, sales, marketing ve finans konularında ulusal ve uluslararası birçok eğitim programlarına katıldı ve birçok global projede proje liderliği yaptı. Harvard Busines School, Edinburg Business School ve Standford Universiteleri’nde finans, management ve leadership konularında sertifika programlarına katıldı.

Dr. İsmail Yormaz
Dr. İsmail Yormaz
Recordati İlaç Genel Müdürü

Hakkında

Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamlayan Yormaz, kısa bir süre M.K.E.K Fişeksan A.Ş.’de kurum hekimi olarak çalıştı. Ardından ilaç sektörüne geçen Yormaz sırası ile Knoll Alman İlaç’ta ürün müdürlüğü, Abbott Laboratuvarlarında ürün müdürlüğü, İ.E. Ulagay Manarini Grup’ta grup ürün müdürlüğü ve pazarlama müdürlüğü ve Reckitt Benckiser’de Pazarlama ve Satış Müdürlüğü görevlerini yaptı. Ağustos 2009 tarihinden itibaren getirildiği Recordati İlaç genel müdürlüğüne halen devam etmektedir.

Prof.Dr. Yağız Üresin (Oturum Başkanı)
Prof.Dr. Yağız Üresin (Oturum Başkanı)
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı

Hakkında

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Üresin, 1991 yılında doktora ünvanını almıştır. 1993 yılında yard.doç.dr. unvanı, 1997 yılında doçent ünvanı ve 2004 yılında da profesör ünvanını almıştır. İlgi alanları olan klinik farmakoloji, ateroskleroz (hipertansiyon, dislipidemi), stres üzerine ulusal ve uluslar arası birçok yayını bulunmaktadır.

(09:45-10:20) İlaç ve Sağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik ve Değişim

Dr. Okan Öncel
Dr. Okan Öncel
Abdi İbrahim İlaç Uluslararası Pazarlar Genel Müdürü

Hakkında

İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Dr. Öncel, iş hayatına 1992 yılında Front Gıda’da başladı. 1994-1996 yıllarında Afyon’da Askeri Doktor olarak çalıştı. 1996’da Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Ürün Müdürü olarak göreve başlayan Öncel, sırasıyla Grup Marka Müdürü, İş Birimi Müdürü, Satış ve Pazarlama Direktörü olarak çalıştı. Şubat 2012’de Abdi İbrahim bünyesine katılan Öncel, Abdi İbrahim Uluslararası Pazarlar Genel Müdürlüğü görevini halen devam ettirmektedir.

Prof. Dr. Erdal Akalın (Söyleşi Başkanı)
Prof. Dr. Erdal Akalın (Söyleşi Başkanı)

Hakkında

Prof.Dr.Akalın Hacettepe Üni. Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra USA Illinois Üni. Hastanesi’nde uzmanlık eğitimleri almıştır. Bu 2 üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra yine Hacettepe Üniversitesi’nde İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’ni kurmuş ve başkanlığını yapmıştır. Yine aynı üniversitede Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Acıbadem Üniv. Rektör Yrd. ve Acıbadem Sağlık Grubu YK Bşk. Tıbbi Konulardan Sorumlu Danış. görevlerinde de bulunan Prof.Dr.Akalın’ın 250’nin üzerinde makalesi, 52 kitap bölümü, editörlüğünü yaptığı 8 kitap, kongrelerde sunulan 500’ün üzerinde bildirisi, 11 bilgisayar programı bulunmaktadır. 12 ulusal ve uluslararası derneğin üyesidir. Prof. Enver Tali Çetin Konferansı ödülü (2003), Hastane Dergisi Sağlık Yönetimi Onur Ödülü (2003), Hasta Güvenliğine Katkı Ödülü (2009), Füsun Sayek Bilim ve Hizmet Ödülü (2008), Prof. Dr. M. Şeref Zileli Konferansı Ödülü (2011), ISC Özel Hizmet (meriterous member) Ödülü (2007) ve EFIM Onursal Fellow Ödülünü (2009) almıştır.

(10:20-11:00) Kahve Arası (Networking Coffee)

(11:00-11:35) Yeni Nesil Liderlik ve Koçluk

Dr. Emin Fadıllıoğlu
Dr. Emin Fadıllıoğlu
GlaxoSmithKline Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı

Hakkında

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Fadıllıoğlu, 1993 yılında Marmara Üniversitesi'nde MBA'ini tamamladı. Fadıllıoğlu kariyerine Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde başladı. Abbott International Türkiye'de Pazarlama Bölümünde çalıştıktan sonra, Japonya'da Abbott Diabetes Care Divizyonu'nda (ADC) çeşitli görevlerde bulundu. Türkiye'ye döndükten sonra ADC Güney, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan Bölge Direktörü, ADC Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan Divizyon Başkan Yardımcısı ve ADC Kuzey Avrupa & Kanada Divizyon Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2008 yılından itibaren 4 yıl süreyle Abbott Türkiye Genel Müdürlüğü’nü sürdüren Fadıllıoğlu, Mart 2012 itibariyle GlaxoSmithKline Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Önder Sevdik
Dr. Önder Sevdik
Sanovel İlaç San. Ve Tic.A.Ş.Genel Müdürü

Hakkında

Sevdik, Galatasaray Lisesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. Fransa’da kulak burun boğaz ihtisasının ardından öğrenimini tamamladıktan sonra Paris Üniversitesi'nde Pazarlama Stratejileri üzerine öğrenim gördü. Sonrasında Paris’te hastanelerde görev yapan Sevdik, yine Paris’te Viennatonne şirketinde pazarlama ve satış departmanında görev yapmaya başladı. Sonraki yıllarda Türkiye’de Sanovel İlaç şirketinde Pazarlama ve Medikal Departmanları Direktörü, Servier İlaç şirketinde ise Kardiyovasküler Departmanı Direktörlüğü'nü yapmıştır. 2004 yılında İ.E. Ulugay-Menarini Group genel müdürlüğüne getirilen Sevdik, son olarak, Sanovel İlaç San. Ve Tic.A.Ş.‘de genel müdürlük görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Prof. Dr. Yeşim Toduk (Oturum Başkanı)
Amrop International Yönetici Ortağı; "2023 Lideri" Kitabının Yazarı

Hakkında

ODTÜ İşletme Bölümünü mezunu olan Toduk, Fulbright bursu ile ABD'de, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde pazarlama ve uluslararası işletme ağırlıklı yüksek lisansı (MBA) yapmış, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme doktorasını tamamlamıştır. İstanbul'un çeşitli üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Pazarlama ve Yönetim konusunda ders vermiş, araştırmalar yönetmiştir. Dünyanın önde gelen uluslararası üst düzey yönetici ve araştırma şirketi olan AMROP International'ın Türkiye ofisinin 1996 yılında kurucu ortağı olarak başladığı görevine halen devam etmektedir. 2004 yılında yazdığı "Türkiye'nin Gerçek Liderlik Haritası" isimli kitabında, Türkiye'deki 3000 civarında farklı liderleri incelemiş ve özgün bir liderlik modeli ortaya koymuştur.

(11:35-12:10) Sağlık İletişimi, Sosyal Sorumluluk ve İtibar Yönetimi

Dilek Mete
Dilek Mete
Bilim İlaç İK Müdürü

Hakkında

Lisans eğitimini A.Ü. İletişim Fakültesi Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünde ve yüksek lisans eğitimini B.Ü.'inde İK alanlarında tamamlayan Mete, sırasıyla farklı şirketlerde Eğitim Uzmanı, İK Uzmanı, İK sorumlu Bölge Müdür Yardımcısı gibi görevler üstlenmiştir. Mete, yaklaşık 14 yıldır İK Yönetimi alanında görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında İK İşe Alım, Eğitim, Yetenek, Performans Yönetimi, Örgütsel Öğrenme, Çalışan Markası vb konular bulunan Mete, aynı zamanda bu alanlarda eğitimler de vermektedir. Bilim İlaç’ta İK alanında sorumluluğunu aldığı süreçler bu güne kadar, PERYÖN İnsan Yönetimi ödüllerinde, 2008 Eğitim ve Gelişim alanında finalistlik ve 2011 Yetenek Yönetimi alanında Başarı Ödülüne layık görülmüştür. 2008 ÖSGD Özel Ödülü, 2009 En Başarılı Gönüllülük Platformu ve 2013’te Avrupa Kurumsal Sorumluluk Ödüllerinde 1.’lik ödülüne layık görülen “Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri”nin liderliğini 8 yıl devam ettirmektedir. Aynı zamanda OSGD 2011 En yaratıcı Gönüllülük Projesi ödülüne ve 2012 İşletme 2023 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri Birinciliğine layık görülen “Kariyerimin Kontrolü Bende” isimli kişisel gelişim kongresinin kurucusudur. Mete halen Bilim İlaç’ta İK Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Özge Cömert
Özge Cömert
Merck Serono Onkoloji Pazarlama Müdürü

Hakkında

İ.Ü. Eczacılık Fakültesi ve Koç Üniversitesi Executive MBA mezunu olan Cömert, kariyerine Servier İlaç'ta başlamıştır. Ardından Merck Serono'da Junior Ürün Müdürü olarak görev yapmıştır. 2009 yılında ürün müdürü olarak atanmıştır. Sonrasında kısa bir dönem satış müdürlüğü görevi üstlenmiş olup, 2012 Aralık itibariyle Merck Serono Onkoloji Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

İsmet Topaloğlu
İsmet Topaloğlu
Nobel İlaç Kurumsal İletişim Müdürü

Hakkında

1994'ten bu yana kurumsal firmaların üst düzey yöneticilerine etkili konuşma ve ikna teknikleri konusunda eğitimler veren Topaloğlu, mesleki yolculuğuna 1989 yılında TRT'de haber spikeri olarak başladı. Dünyanın en büyük haber ajansı Reuters London'da 3,5 yıl süren özel bir eğitime tabi tutuldu. İnsan konuşmalarında sesin doğru ve etkili kullanımı konusunda yetiştirilmiş dünyadaki 26 kişiden biridir. 60.000'e yakın toplu eğitimler ve konferanslar verdi. Mesleki tecrübeleri arasında TRT, HBB, CNBC-E, Kanal 6, TGRT'de haber spikerliği bulunan Topaloğlu, halen Nobel İlaç Kurumsal iletişim Müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Fügen Toksü (Oturum Başkanı)
Fügen Toksü (Oturum Başkanı)
Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TUHID) Başkanı, Toksü & Chase Halkla İlişkiler Ajans Başkanı, www.halklailiskiler.com ve www.otoalsat.com kurucusu

Hakkında

Toksü, M.Ü.İletişim Fakültesi Lisans, İ.Ü. İşletme İktisadi Enstitüsü MBA mezunudur. Toksü ve Chase Halkla İlişkiler kurucusu ve “Altın Örümcek” ödüllü www.otoalsat.com otomotiv portalı, www.f1yaris.com Formula 1 sitesi ve www.halklailiskiler.com iletişim ve halkla ilişkiler portalının kurucusu ve yöneticisidir. Toksü, halen Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkan Yardımcılığı ile İnternet Medyası Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir. Toksü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyesi ve sarı basın kartı sahibidir. 2007 yılından itibaren Web Marketing Association The WebAward Jüri Üyeliği’ne devam etmektedir. İletişim sektörü adına medya araçlarında çok sayıda programlara katılarak görüş bildiren Toksü’nün, makaleleri/görüşleri ulusal ve uluslararası medyada yayınlanmış, ayrıca kendisi, çok sayıda yarışmada jüri başkanı ve jüri üyesi olarak yer almıştır. Toksü’nün yayınlanmış iki ders kitabı bulunmakta ve diğer yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakülteleri’nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

(12:10-13:30) Öğle Yemeği

(13:30-14:05) İlaç ve Sağlık Sektörüne Özel Organizasyon ve iletişim Çözümleri

Dr. Rezan Cezan
Dr. Rezan Cezan
Q PHARMA WORLD® Ajans Başkanı

Hakkında

1997 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyetinin ardından ilaç sektörüne giriş yapan Cezan, bir yandan Nashville Vanderbilt Üniversitesi’nde Marketing ve Bilgi Üniversitesi’nde Reklam Yazarlığı programlarını tamamlamış, bir yandan da çeşitli ulusal ve uluslar arası firmalarda Ürün Müdürlüğü, Pazarlama Müdürlüğü ve Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Eylül 2009 tarihinden bu yana kuruluşunu gerçekleştirdiği Q PHARMA WORLD’de ajans başkanıdır. Cezan ayrıca Türkiye Halk Sağlığı Derneği Genel sekreterliği görevini yürütmektedir.

Koray Kurutepe
Koray Kurutepe
K2 Event Yönetici Ortak

Hakkında

Kurutepe Marmara Üniversitesi Turizm Bölümünden mezun oldu. 1992 yılından itibaren profesyonel kokartlı rehberlik ile turizm hayatına başladı ve 1997’den bugüne acenta işletmeciliği yapmaktadır. Kurutepe, K2’nin ortaklığından önce farklı firmalarda Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerini yürüttü.

Hakan Koçyiğit
Hakan Koçyiğit
GenX Kongre ve Organizasyon Genel Müdürü

Hakkında

ODTÜ’den mezun olan Koçyiğit, Bilgi Üniversitesi MBA yüksek lisansını yapmıştır. İş yaşamına Pfizer’de pazarlama ve eğitim departmanında başlayan Koçyiğit, sonrasında Roche Onkoloji İş Birimi Satış Müdürü olarak görev yaptı. 2008 yılında GenX Kongre & Organizasyon kurdu. 2010 yılında ise adX Reklam Hizmetlerini kurdu. Koçyiğit halen kurusu olduğu GenX Kongre ve Organizasyon ve adx Reklam Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Hakan Okay (Oturum Başkanı)
Yazar ve Eğitmen

Hakkında

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İ.Ü. İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun olan Okay, bir seyahat acentasında satış temsilcisi olarak görev yaptı. Ardından, kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, First Class, Bellisima, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak çalıştı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak “Perakende Yönetimi” ve “Kişisel Satış Teknikleri” dersleri veren Okay’ın, “İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak” ve “Nasıl Zengin Olamadım” isimli üç kitabı bulunmaktadır.

(14:05-14:40) Edutainment Oturumu: Organizasyonel Öğrenme ve Gelişim Yöntemleri

Hakan Onel
Hakan Onel
Abdi İbrahim İlaç İnsan Kaynakları Direktörü

Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Onel, Döktaş A.Ş.'de Endüstri Mühendisi olarak iş hayatına atıldı. Burada “Organizasyon ve iş değerlendirme projesi Ekip Üyesi” olarak rol alan Onel, Demirdöküm A.Ş.'de Personel Sorumlusu, ardından Türk Siemens'te Personel Müdürlüğü ve Yerel Yönetim sorumluluğu görevlerini üstlendi. 1998 yılında SIEMENS-SIMKO San. ve Tic. A.Ş.de Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne tayin oldu. Ardından, Dardanel Şirketler Grubu’nda İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalıştı. 2000 yılında tekrar Koç Grubu’nda görev alan Onel, sırasıyla Birmot – Birleşik Motor Sanayi Ticaret ve A.Ş.’de Yönetim Koordinatörü, Koç Holding İK Koordinatörü olarak çalıtı. Onel, 2008 Mart’tan beri Abdi İbrahim İlaç A.Ş.’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Serra Kökten
Serra Kökten
Pfizer Türkiye Kurumsal Eğitim ve Gelişim Müdürü

Hakkında

Lycée Saint Benoit ve Koç Üniversitesi İşletme mezunu olan Kökten, Pfizer’deki kariyerine 2004 yılında Pazarlama bölümünde MT olarak başlamıştır. 2005 yılında ürün müdürü olarak atanmıştır. 2008 yılında Pfizer Türkiye’den kısa bir süreliğine ayrılarak, Pfizer İngiltere ofisinde Avrupa Marka Müdürü olarak görev yapmıştır. 2009 yılında Türkiye’ye geri dönüş yapıp Enbrel Kıdemli Ürün Müdürü olarak atanmıştır. 2011 yılında Kurumsal Sağlık Hizmetleri bölümüne yönetici olarak atanmış, 2012’de MSS ve Ağrı Grubu Pazarlama Müdürü olarak pazarlamaya geri dönmüştür. Büyük bir kısmı pazarlamada geçen 9 yıl sonrasında 2013 Haziran ayında Kurumsal Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak atanmıştır.

İskender Eser (Oturum Başkanı)
İskender Eser (Oturum Başkanı)
Mill Danışmanlık wOOdy Co-Founder

Hakkında

İlaç sektöründe çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra 2006 yılında Mill Danışmanlığı kuran Eser, ilaç sektörü başta olmak üzere dermokozmetik sektörü ve son yıllarda eczanelere dönük eğitim-danışmanlık faaliyetleri ile işletmecilik hayatında devam etmektedir. Bunların dışında ihtiyaç olan ileri teknoloji ürünlerinin ülkemize ithalatı ve bu ürünlerin Türkiye’de satış ve pazarlanmasında da faaliyetlerde bulunmaktadır.

(14:40-15:05) Kahve Arası (Networking Coffee)

(15:05-15:40) İlaç Pazarlamada Çok Kanallı Pazarlama (Multichannel Marketing) Stratejileri ve Yöntemleri

Gökhan Salmanoğlu
Gökhan Salmanoğlu
Pfizer EURIT (Emerging Markets Europe, Russia, India, Turkey) Çok Kanallı Pazarlama Lideri

Hakkında

ODTÜ Endüstri Mühendisliğinden onur derecesi ile mezun olan Salmanoğlu, sağlık ve yönetim danışmanlığı alanında Ankara’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, çalışma hayatına 2004 yılında Aygaz’da Pazarlama alanında devam etti. İş yaşamına sırasıyla P&G Polonya proje yöneticisi, Pampers (Prima) Polonya marka yöneticisi olarak devam etti. 2009-2012 yılları arasında P&G Türkiye ekibine katılarak, Balkanlar, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinden sorumlu Dijital Pazarlama ve Global Mobil İnnovasyon Yöneticisi olarak çalıştı. Mobil Pazarlama Derneği (MMA) Türkiye ve EMEA organizasyonlarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görevler aldı. Salmanoğlu, Pfizer’de EURIT (Emerging Markets Europe, Russia, India, Turkey) Çok Kanallı Pazarlama Bölge Direktörü olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Cem Acarsoy
Cem Acarsoy
AstraZeneca Ticari Strateji & İş Geliştirme Direktörü

Hakkında

Acarsoy, Franklin&Marshall College’dan Ekonomi ve Siyaset Bilimi alanında lisans diplomasını aldıktan sonra, 2000-2007 yılları arasında ABD ve Ortadoğu’da danışmanlık firmalarında görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Türkiye’deki ilaç firmalarına IMS Consulting bünyesinde danışmanlık hizmeti verdi. Boğaziçi Üniversitesi’nden Executive MBA diplomasına sahip olan Acarsoy, 2010 yılında katıldığı AstraZeneca’da iş geliştirme ve alternatif ticari modeller alanında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Son olarak Nisan 2013’ten bu yana Ticari Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Hatice Kurtar Demiray
Hatice Kurtar Demiray
Merck Sharp & Dohme Türkiye İş Birimi Direktörü

Hakkında

Demiray, 1991 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılında Merck Sharp Dohme İlaçlarında Satış Temsilcisi olarak göreve başladı ve 1993 yılında Ürün Müdürlüğü pozisyonuna atandı. Değişik ilaç gruplarında artan sorumluluklar alarak devam ettiği kariyerinde 1998 – 2000 yılları arasında MSD Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevi de yer almaktadır. Daha sonra ABD New Jersey deki Merck Genel Merkezi’nde Avrupa, Orta-Doğu ve Afrika Bölgesinden sorumlu Pazarlama Direktörlüğü görevini yürüttü. 2004 yılı başında Türkiye'ye dönerek atandığı Business Unit Direktörlüğü görevini halen sürdürmektedir.

Prof. Dr. Serdar Pirtini (Oturum Başkanı)
Prof. Dr. Serdar Pirtini (Oturum Başkanı)
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi

Hakkında

Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak giren Pirtini, önce “Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı Doktora” unvanı almış, sonrasında Doçent ve profesör olmuştur. Pirtini, İşletme, İktisat ve Ekonometri Bölümleri’nde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde Pazarlama ve Global Pazarlama dersleri vermektedir. Hava Harp Akademisi’nde konferanslar veren Pirtini, Galatasaray Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde pazarlama dersleri, Siyaset Okulu ve Turquality Programı’nda seminerler vermektedir. 2005-2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Pirtini’nin pazarlama konusunda kitapları, ulusal ve uluslararası bildirileri, çeşitli hakemli dergilerde, editörlü kitaplarda ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

(15:40-16:15) Pazarlamada Yeni Trendler, Dijital Pazarlama ve Mobil Dünya Yenilikleri

Ömer Faruk Arslan
Ömer Faruk Arslan
GlaxoSmithKline Türkiye Ticari Kanal Direktörü

Hakkında

Arslan, çalışma hayatına 1987 yılında Roche’da başladı. Satış ve Pazarlama bölümlerinde aldığı farklı görevlerden sonra 2001 yılında Grup Ürün Müdürlüğü görevinden, Lundbeck Satış Müdürlüğü görevine transfer oldu. Lundbeck’te en son Pazarlama ve Ticari Operasyonlar Direktörü görevini üstlenen Arslan, İş Birimi Direktörü olarak GlaxoSmithKline’a katıldı. Belirli dönemlerde farklı iş birimlerinin sorumluluklarını üstlenen Arslan, GSK’daki görevine GP, Solunum, CNS, Üroloji iş birimleri ve Satış Pazarlama Mükemmeliyetinden sorumlu Grup İş Birimi Direktörü olarak görev almıştır. Halen, GSK Türkiye Ticari Kanal Direktörü olarak görevine devam etmektedir. 2009, 2010 ve 2011 yıllarında GSK APJEM(Asya Pasifik Japonya Gelişen Pazarlar) “Başkanlık Ödülü”nü kazanmıştır.

Reha Tunca
Reha Tunca
Bayer Satış Müdürü

Hakkında

Tunca, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal Bank ve Oyak Yatırım’da Yatırım Uzmanı görev yapan Tunca, ilaç sektörüne 2003 yılında Bayer tıbbi satış temsilcisi olarak geçti. 2011 yılında bölge müdürlüğü görevine atanan Tunca, halen Bayer’de Erkek Bakımı Ürün Yöneticisi olarak görevine devam etmektedir. Yürüttüğü kampanyalarla 2013 yılında “En İyi Çok Kanallı Kampanya: Levitra Kampanyası” ve “Google Adwords En İyi Uygulama Ödülü”nü kazanmıştır

Dr. Sertaç Doğanay
Dr. Sertaç Doğanay
Tıp Doktoru, Social Touch ve Tek Doz Dijital Kurucusu

Hakkında

Doğanay, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İlaç sektöründeki kariyerine 2002 yılında Bilim İlaç’ta ürün müdürü olarak başladı. Sonrasında sırasıyla Sanofi ve Novo Nordisk’ten ürün müdürü, Biofarma İlaç’ta pazarlama ve satış müdürü olarak görev aldı. Birçok üniversitenin lisans ve lisansüstü programlarında stratejik iletişim, pazarlama iletişimi, dijital pazarlama ve sosyal medya başlıkları altında dersler veren Doğanay, 2010 yılından bu yana sektörel yayınlarda dijital pazarlama ve sosyal medya ile ilgili yazmaktadır. Sosyal medya sitesi sosyalmedya.com’un sağlık ve ilaç sektörü editörüdür. Tek Doz Dijital ve Social Touch’ın kurucusudur. Temmuz 2013'den itibaren, Doğan Yayın Grubu'nun web projesi olan netd.com çatısı altında "360 Derece İletişim" isimli haftalık programı hazırlayıp sunmaktadır.

Beril Koparal Ayanoğlu (Oturum Başkanı)
Beril Koparal Ayanoğlu (Oturum Başkanı)
Ogilvy Healthworld Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü mezunu olan Koparal Ayanoğlu, İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tıbbi Biyoloji ve Genetik yüksek lisansını bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak da çalışan Koparal Ayanoğlu aynı konuda doktora çalışmalarına devam etti. 1997 yılında üniversiteden ayrılarak ilaç sektörüne danışmanlık vermeye başladı. Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı’nda Pre-MBA yaptı. 2005 yılında BBMediks isimli kendi reklam ve yayıncılık şirketini kurdu. Londra’da Talking Image’dan İmaj Danışmanı sertifikası alarak imaj danışmanı oldu. Paris’te NLP Eğitimi’ni NLP School Europe sertifikasıyla tamamladı. 2010 yılında kendi şirketini Ogilvy Healthworld / CommonHealth ile birleştirerek yönetimin başına geçti. Halen Ogilvy Healthworld / CommonHealth Türkiye'nin Genel Müdürü olan Koparal Ayanoğlu, İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Moleküler Tıp Doktorası ve Kanada Victoria Üniversitesi’nde de Erişkin Eğitimi Master’ına devam etmektedir.

(16:15-16:40) Kahve Arası(Networking Coffee)

(16:40-17:15) Müşteri Odaklı Satış Stratejileri ve Başarılı Uygulamaları

Akın Aksekili
Akın Aksekili
Novo Nordisk Türkiye Diyabet Satış Direktörü

Hakkında

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Aksekili, 6 sene hekimlik yaptıktan sonra kariyerini ilaç sektöründe devam ettirme kararı aldı. Aksekili, ilaç sektöründeki uzun tecrübesi süresince Astra Zeneca, Roche, Abbott, Bilim ve Actavis gibi birçok lokal ve uluslararası şirkette pazarlama ve satış alanlarında çalıştı. Actavis Türkiye’de, 2009-2011 yılları arasında Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Aksekili, Şubat 2011 tarihinde Novo Nordisk Türkiye Diyabet Satış Direktörü olarak çalışmaya başladı.

Oğuzhan Süral
Oğuzhan Süral
Acıbadem Sağlık Grubu İş Geliştirme Direktörü ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Hakkında

Hacettepe Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu olan Süral, ilk iş deneyimine Philip Morris Sabancı’da Pazarlama Uzmanı olarak başlamış, ardından Sevilen Şarapları’nda sırasıyla Bölge Satış Müdürlüğü, On-Trade Ülke Satış Müdürlüğü yapmıştır. Sonrasında sağlık sektörüne geçmiş, Esas Holding’e bağlı Medline’da sırasıyla Bölge Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, sonrasında Özel Projeler Koordinatörlüğü yapmıştır. 2007’de AON Risk Services’de Affinity Departmanı’nın kuruluşunu ve Ülke Liderliğini gerçekleştirmiş, 2008 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’na atanmıştır. Acıbadem Mobil Sağlık A.Ş.’nin kuruluşunda rol alan ve Satış ve Pazarlama Koordinatörlüğünü yürüten Süral, 2010 yılında Acıbadem Sağlık Grubunda Saha Tanıtım Koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Süral, 2013 yılı itibariyle atandığı “İş Geliştirme Direktörlüğü’nün yanı sıra, Acıbadem Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak da ders vermektedir. Satış ve Pazarlama konusunda gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı projelere liderlik eden Süral, (TURKISH-BRITISH CHAMBER OF COMMERCE & INDUSTRY) Türk- İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası yönetim kurulu üyesidir.

Taner Özdeş (Oturum Başkanı)
Taner Özdeş (Oturum Başkanı)
Infonet Genel Müdürü ve "Satışın 10 Altın Kuralı" Yazarı

Hakkında

University of Miami pazarlama bölümü mezunu olan Özdeş, 100,000’in üzerinde kişiye Satış, Pazarlama, Liderlik ve Müşteri Psikolojisi konularinda seminer ve eğitimler vermiştir. Özdeş, 2012 yılından sertifikali Performans koçu olmuştur. "Satışın 10 Altın Kuralı" adlı kitabın da yazarı olan Özdeş, halen InfoNet Bilgi Teknolojileri’nin Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

(17:15-17:50) Etkili Ürün ve Marka Yönetimi

Figen Bilgen
Figen Bilgen
Sandoz Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü

Hakkında

ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olan Bilgen, kariyerine 1990 yılında Yapı Kredi Bankası’nda Junior Ürün Müdürü olarak başladı. Ardından Pfizer İlaçlarında 1992-2008 yılları arasında sırasıyla Tıbbi Tanıtım Sorumlusu, Ürün Müdürü, Grup Ürün Müdürü (anti-infektif), Eğitim ve Gelişim Departman Müdürü, Satış ve Pazarlama Müdürü (merkezi sinir sistemi), Karlılık Geliştirme Müdürü, Strateji, Bilgi ve Planlama Departman Müdürü, İş Birimi Müdürü, Grup Pazarlama Müdürü (Üroloji, Solunum, Kardiyovasküler) olarak görev yaptı. Bilgen, 2008-2010 yılları arasında sırasıyla Sanofi-Aventis’te Kardiyovasküler Takımın Satış Direktörü ve Diyabet Grubunun İş Birimi Direktörü olarak çalıştı. Bilgen, sonrasında Merck, Sharp & Dohme’da Satış ve Pazarlama Etkinliği Direktörü olarak görev yaptı. Halen Sandoz Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevine devam etmektedir.

Selahattin Saygan
Selahattin Saygan
İlaç Sektörü Satış ve Pazarlama Profesyoneli

Hakkında

Uludağ Üniv. İşletme bölümü mezunu olan Saygan, ilaç sektöründeki kariyerine 1990 yılı başlarında Novartis’te Tıbbi Mümessil olarak başlamıştır. Dokuz yıl kadar bu görevi sürdürdükten sonra, Bölge Müdürlüğü, Ürün Müdürlüğü, Grup Ürün Müdürlüğü, Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü, Kanal Yönetim ve Geliştirme Koordinatörlüğü ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, bazı uluslar arası pazarlama rol ve sorumlulukları üstlenmiştir. Yaklaşık bir yıldan beri, Sanovel İlaç’ta Kardiyovasküler, Metabolizma ve Merkezi Sinir Sistemi alanlarından sorumlu Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak görev yapmıştır.

Doç.Dr. İpek Altınbaşak Farina (Oturum Başkanı)
Doç.Dr. İpek Altınbaşak Farina (Oturum Başkanı)
Bahçeşehir Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü Öğretim Üyesi

Hakkında

Doç.Dr. İpek Altınbaşak Farina, üniversite ve MBA eğitimlerini tamamladıktan sonra hızlı tüketim malları sektöründe Unilever A.Ş. gıda grubunda ürün müdürü olarak görev yapmıştır. Proje liderliğini yürüttüğü “Rama Cansuyu” projesi, 1994 yılında United Nations tarafından “dünya çapında yılın en başarılı çevre projesi” seçilerek ödül almıştır. Komili Holding‘de pazarlama müdürü ve yeni ürün geliştirme direktörü olarak da görev alan Altınbaşak Farina, telekomünikasyon sektöründe de kurumsal iletişim danışmanı olarak çalışmıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde Pazarlama doktorasını 2004 yılında tamamlayarak aynı yıl Bahçeşehir Üniversitesi İ.İ.B.F.’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Altınbaşak Farina, 2005-2007 yılları arasında da Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak yirmiden fazla yüksek lisans programının geliştirme ve yürütme görevini üstlenmiş. Ayrıca, çeşitli doktora ve yüksek lisans programlarının koordinatörlüğünü yapmıştır.

(17:50-18:00) Kapanış