10.LİDERLİK ZİRVESİ

(08:00-08:25) Kayıt

(08:30-09:00) Liderlik Zirvesi Başlıyor / Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik

İş dünyasında yeni liderlerin yetişmesinde önemli bir misyon üstlenmiş olan ülkemizin en önemli ve en büyük zirvelerinden Liderlik Zirvesi 10. kez iş dünyasıyla buluşuyor.
Tuncay Özilhan
Tuncay Özilhan
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Anadolu Grubu kurucularından İzzet Özilhan’ın oğlu olan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Long Island Üniversitesi’nde işletme master’ı (MBA) yaptı.1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş hayatı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevleri ile devam etti. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Özilhan, bazı Grup şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Özilhan aynı zamanda, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türk – Rus İş Konseyi Başkanlığı, Estonya İstanbul Fahri Konsolosluğu ve Efes Pilsen Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir.

İnan Kıraç
İnan Kıraç
Kıraça Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Kıraç, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra London City University'de ekonomi eğitimi almıştır. İş hayatına Koç Topluluğunda başlamış, çeşitli kademelerde yönetici olarak 35 yıl hizmet verdikten sonra, 1994 yılında Topluluğun en üst görevi olan "Yürütme Kurulu Başkanlığı" görevine getirilmiş ve Mart 1998'de 60 yaşını doldurması nedeniyle Topluluktan ayrılmış ve yakın mesai arkadaşlarıyla Kıraça Şirketler Grubu’nu kurmuştur. Başkanı olduğu Galatasaray Eğitim Vakfı'nın kurulmasına öncülük eden Kıraç, Galatasaray İlköğretim Okulu ve Galatasaray Üniversitesi'nin açılmasına önderlik eden isimler arasındadır. Eşi Suna Kıraç ile Antalya'da Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü ve Müzesini kurmuştur. 2003 yılında yine eşi Suna Kıraç ve kızı İpek Kıraç'la, eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanlarında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı kurmuştur. Pera Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile "Suna ve İnan Kıraç Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı hizmetlerine devam etmektedir. T. Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurucu üyelerinden olup Antalya'da bir Eğitim Parkı ve Eskişehir'de Etkinlik Merkezi kurmuştur. İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından "Fahri Doktora" ile ödüllendirilmiştir.

Fatih Terim
Fatih Terim
Galatasaray A.Ş. Futbol Teknik İdari Sportif Direktörü

Hakkında

Futbola 1969’da Adana Demirspor'da oyuncu olarak başlayan Terim, sonrasında Galatasaray'a transfer oldu. 1985'te futbola veda edene kadar Galatasaray'da futbol oynayan Terim, Galatasaray'da takım kaptanlığını da üstlendi. Futbolculuk kariyeri boyunca 7 kere U-19, 10 kere Ümit Milli ve 54 kere A Milli takım forması giydi. Teknik direktörlük kariyerine 1989 yılında başlayan Terim, Ankaragücü, Göztepe, A Milli Takım’ı çalıştırdı. A Milli Takıma bu dönemde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası Finallerine katılma hakkı kazandırarak, Avrupa Futbol Şampiyonası’na Milli Takımı taşıyan ilk teknik direktör oldu. 1996 – 2000 yılları arasında çalıştırdığı Galatasaray’a, 4 lig şampiyonluğu, 2 Türkiye Kupası, 1 UEFA şampiyonluğu kazandırdı. 2000 yılında Galatasaray, UEFA Kupası'nı kazanan ilk ve tek Türk takımı oldu. 2000 yılı sonrası sırasıyla İtalya’da Fiorentina ve Milan takımlarını çalıştırdıktan sonra, 2002 yılında tekrar Türkiye’ye gelerek Galatasaray’ın başına geçti. 2005 yılında tekrar A Milli Takımı çalıştırmaya başlayan Terim, takıma Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda üçüncülük kazandırmıştır. Terim, Milli Takımla Avrupa Futbol Şampiyonası’nda üçüncülük elde eden ilk teknik direktör olmuş, şampiyonanın en iyi teknik direktörü seçilmiştir. Terim, 2011 yılında üçüncü kez Galatasaray’ın teknik direktörlüğünü üstlenmiştir ve halen bu görevini devam ettirmektedir.

Tahsin Yılmaz
Tahsin Yılmaz
Türk Telekom CEO

Hakkında

Kabataş Erkek Lisesi ve ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olan ve iş hayatına 1989 yılında PTT'de başlayan Yılmaz, 1994 yılından 2004 yılına kadar farklı GSM operatörlerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2004 yılında Nokia bünyesine katılarak, yurtdışı mobil ve sabit şebekeler alanında üst düzey yöneticilik yaptı. 2008 yılı itibariyle TTNET Genel Müdürlüğü görevine getirilen Yılmaz, halen Türk Telekom’un CEO’su olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Korcan Karar
Korcan Karar
SKYTURK360 Anchorman

Hakkında

Karar, gazeteciliğe 1981 yılında İzmir Yeni Asır Gazetesi’nin Roma Muhabiri olarak başladı. 1985’te Sabah Gazetesi Foto Muhabiri çalışmaya başlayan Karar, yurtdışında yaşanan birçok önemli haberi olay yerinden takip ederek, çeşitli haber ve fotoğraf ödüllerinin de sahibi oldu. ATV’de yayınlanan “Bosna’nın 365 Günü” ve “Ölüm Kampları” adlı belgeselleri, SKY TÜRK 360’da yayınlanan “Mekteb-i Şahane Kuleli”, “Enkazın Ardından Van” ve “Belissima 2012” adlı haber belgeselleri hazırladı ve sundu. 1999 Yılında Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcılığı görevinden sonra, Mart 2001’de ATV Haber Yayın Koordinatörlüğü görevine getirildi. 2005 yılında ATV Ana Haber Bültenini sunmaya başlayan Karar, Anchorman olarak görevini 2007 aralık ayına kadar ATV’de sürdürdü. 2006 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından “Grande Cavaliere” nişanı ile ödüllendirildi. 2008’de Show TV haber merkezine transfer olan Karar, Haber Yayın Koordinatörü ve Anchorman olarak görev yaptı. 2011 yılında 100 haber fotoğrafından oluşan “Fotoğrafı Paylaşmak” adlı fotoğraf sergisi İstanbul, İzmir ve Ankara da sergilendi. 2012 yılında SKYTURK360’da “Korcan Karar’la 50 Dakika” adlı siyaset gündem programını hazırladı ve sundu. 2012 eylül ayında SKYTURK360’ın Anchorman’i olan Karar, halen Show TV’de Haber Yayın Koordinatörlüğü görevini sürdürmekte ve SKYTURK360 Ana Haber Bültenini ve “50+50 dakika” siyaset gündem programını hazırlayıp, sunmaktadır.

(09:00-09:35) İş Dünyasında Yeni Liderlik Vizyonu ve Geleceğin Liderleri

İş hayatında sürekli olarak değişen dinamiklere ayak uydurmak ve değişimi yönetmek her lider için çok önemlidir. Liderlerin bunu gerçekleştirebilmeleri için kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri ve geleceğe hazırlıklı olmaları zorunludur. Bu forumda liderlerin bugün ve gelecekte hangi özelliklere ve kabiliyetlere sahip olmaları gerektiği ile ilgili hiçbir yere bulamayacağınız bilgi ve deneyimler sizleri bekliyor.
Abdülkadir Konukoğlu
Abdülkadir Konukoğlu
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Konukoğlu, Sanko Holding Yönetim Başkanlığı’nın yanısıra; Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkanlığı, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği ve TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Tekstil, Enerji, İnşaat, Ambalaj, İş ve Tarım Makinaları, AVM, Bilişim, Finans, Sağlık, Eğitim, Gıda ve Gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Sanko Holding’de yaklaşık 14 bin kişiyi istihdam etmektedir. Konukoğlu, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunduğundan dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'nca Üstün Hizmet Ödülü, Gaziantep Üniversitesi'nce Fahri Doktora Unvanı ve Toplumsal Duyarlılık Ödülü, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce de Vakıf İnsan Ödüllerine layık görülmüştür.

Rona Yırcalı
Rona Yırcalı
Yırcalı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Yırcalı, Ekonomi ve İş İdaresi konularında yükseköğrenimini University of Miami(ABD)’de yapmıştır. Sahip olduğu Yırcalı Grup kuruluşları, enerji (transformatör, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi), gıda, yem, tekstil, sentetik elyaf üretimi, turizm ve finans sektöründe faaliyet göstermektedir. Yırcalı halen, Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Konseyi Üyesi, Milletlerarası Ticaret Odası – Türkiye (ICC Türkiye) Milli Komite Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Duran Akbulut
Duran Akbulut
Büyük Kulüp (Cercle d'Orient) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

Akbulut, 1959 senesinde ticarete atılarak "Goya" mağazalarına ortak oldu. 1970’lerde Cankurtaran Holding Bünyesinde Esem, Roventa, Adidas Şirketleri’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Aymasan A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Adidas ve Esen şirketlerinde 28 sene Rahmetli Sn. Emin Cankurtaran ile ortaklık yaptı. 1983’de Sn. Kemal Ulusu Başkanlığı’nda Futbol Federasyon üyeliği, 1978 senesinden 1994 senesine kadar Rahmetli Sn. Raif Dinçkök Başkanlığı’nda Büyük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, iki sene de Sn. Amiral Bülent Ulusu Başkanlığı’nda ikinci başkanlık yaptı. 1996 senesinden itibaren 17 senedir Büyük Kulüp Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindedir.

Şerif Kaynar (Oturum Başkanı)
Şerif Kaynar (Oturum Başkanı)
Korn/Ferry International Türkiye Bölge Sorumlusu

Hakkında

Saint Joseph Fransız Lisesi mezunu olan Kaynar, Bradford Üniversitesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Londra City Üniversitesi’nde iş idaresi üzerine tamamladı. Kariyeri süresince Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya’da bulunan Kaynar, 13 yıl Westinghouse ve 7 yıl Asea Brown Boveri’de görev aldı. İstanbul Bilim Merkezi’nin kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu üyesi olan Kaynar, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYIAD)’nin 1990-1992 dönem başkanlığını yapmıştı. Halen Istanbul Rotary, Propeller Kulubü, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği üyeliklerini de sürdürmektedir. Korn/Ferry International Türkiye Bölge Sorumlusu olan Kaynar, son 17 senedir Korn/Ferry’de görev yapmaktadır.

(09:35-10:10) Holdinglerin Lider CEO'larından Etkili Yönetim Stratejileri

Yönetim bir bilim ve sanattır. Yönetim gurusu Drucker'ın dediği gibi "Yönetim tüm kuruluşların en belirgin ve ayırt edici uzvudur."€ Yönetimde başarı, yöneticilerin bilgi beceri ve birikimine; çalışanların da etkili ve verimli olarak yönetilmesine bağlıdır. Dolayısıyla yönetimde başarılı olabilmek için, yönetim sanatını bilmek ve yönetim becerilerini geliştirmek zorunludur. Bu forumda daha başarılı bir yönetim sergileyen lider olmak için gerekli olan vizyon, strateji belirleme, etkili planlama yapma, karar verme ve sorun çözme gibi konularla ilgili önemli bilgi ve deneyim paylaşımları yapılacaktır.
Mehmet Ali Berkman
Mehmet Ali Berkman
Akkök Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Danışmanı

Hakkında

Berkman, ODTÜ İdari Bilimler Sanayi Yönetimi Bölümü’nü bitirdikten sonra, ABD Syracuse Üniversitesi’nden Yöneylem Araştırmaları alanında yoğunlaşarak MBA derecesi aldı. 1972 yılında katıldığı Koç Grubu’ndan 2004 yılında emekli olan Berkman, 2005 Eylül ayında Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. Ayrıca Grup şirketlerinin yönetim kurullarında da üyelik ve başkanlık görevlerini yürüttü. 1 Ocak 2013 itibarıyla Akkök İcra Kurulu Başkanlığı’nı devreden Berkman, Akkök İcra Kurulu Danışmanı olarak görevini sürdürmektedir. Berkman’ın Aksa Akrilik, Akenerji, Akiş GYO ve Aktek’teki Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Akkök Şirketler Grubu’na bağlı diğer şirketlerdeki yönetim kurulu üyelikleri devam etmektedir.

Nusret Cömert
Nusret Cömert
Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Harvard Üniversitesi Kidemli İleri Liderlik Akademi Üyesi

Hakkında

Cömert, 1984 yılından bu yana Royal Dutch Shell'de gerek Türkiye'de, gerekse şirketin Londra'daki merkezi dahil olmak üzere yurtdışında yöneticilik yapmış, 2002 yılından bu yana Türkiye'deki arama ve üretim ile doğal gaz ve enerji faaliyetlerinin Murahhas Azası görevini yürütmüştür. Türkiye'de doğal gaz piyasasının liberasyonu sürecinin öncülüğünü yapmış, kurduğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Shell Enerji A.Ş. Türkiye'de ilk özel sektör doğal gaz ithalatını gerçekleştirmiştir. TPAO ile ortaklaşa, Akdeniz'de derin deniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde shale gaz ve petrol dahil olmak üzere, doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerinin öncülüğünü yapmıştır. Harvard Üniversitesi Kidemli İleri Liderlik Akademi Üyesidir. Çeşitli iş ve sosyal sivil toplum kuruluşlarının üyesi olup, TÜSİAD'da çeşitli komisyonların üyesi ve Enerji Çalışma Gurubu Başkan Vekili, PETFORM Yönetim Kurulu üç dönem Eski Başkanı, Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı (ENIVA) Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir.

Dr. Mehmet Aktaş
Dr. Mehmet Aktaş
Yaşar Holding İcra Başkanı

Hakkında

Aktaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş, Vanderbilt Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans çalışmasını tamamlamış ve 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden finans alanında doktora derecesi almıştır. 1984 yılında iş hayatına başlayan Aktaş, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Danışmanı olarak görev yapmıştır. 1995 yılında Başkanlık Danışmanı olarak Yaşar Topluluğu’na katılan Aktaş, topluluk bünyesinde üst yönetimde çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra, 2000 yılında Stratejik Planlama, Bütçe ve Kurumsal Finansman Başkan Yardımcılığı pozisyonuna atanmıştır. 2007 yılı Temmuz ayında Yaşar Holding İcra Başkanı (CEO) olarak atanan aktaş, 2009 yılı Mayıs ayından beri Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Hakan Güldağ (Oturum Başkanı)
Hakan Güldağ (Oturum Başkanı)
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Hakkında

Güldağ, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda gazetecilik, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nde tarih bölümlerini bitirdi. Yüksek öğrenim döneminde gemicilik, dergi yayıncılığı gibi işlerde çalıştı. 1987 yılında DÜNYA Gazetesi’nde Dış Haberler Servisi’nde çalışmaya başladı. Aynı gazetede sırasıyla Dış Haberler Servisi Şefliği, Borsa Servisi Şefliği görevlerini yürüttü ve yazı işlerinde görev yaptı. 1992 yılında Ekonomi Servisi Şefi olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Sonrasında 1992 tılında Milliyet Yayın Grubu’nda EP (Ekonomi Politika) Dergisi’nde çalıştı. Aynı yıl Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “Yılın Gazetecisi Ödülü”nü aldı. Sonrasında sırasıyla İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti’nin (İFMC) Yayın Organı İktisat Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü, American Automatic Data Processing’in (ADP) Türkiye temsilcisi BDP Real Time Haber Ajansı Yayın Yönetmenliği, İktisat Gazetesi Genel Yönetmenliği, Sabah Grubu’na bağlı Power Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü. 1999 yılında yeniden DÜNYA Grubu’na döndü ve ekonomi dergisi “Globus”u çıkardı. 2004 yılı sonunda DÜNYA gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü üstlendi. 2005 yılında Brüksel merkezli Avrupa Ekonomi Basını Federasyonu (EBP) İcra Kurulu Üyeliğine seçildi. 2008 Mayıs ayından bu yana DÜNYA Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışmakla birlikte, ayrıca 2010 Ekim ayından bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Meslek İzleme Komitesi üyesi ve 2011 Mayıs ayından bu yana da Türkiye Medya ve İletişim Meclisi (TOBB MİM) Başkanı olarak görev yapmaktadır.

(10:10-10:40) Kahve Arası (Networking Coffee)

(10:40-11:20) Lider Markaların CEO'larından Yenilikçi Marka Stratejileri

Liderler için marka ve marka yönetimi çok önemlidir. Bir şirketin pazarda yer edinebilmesi, ürün ya da hizmetlerine değer katabilmesi için kendine özgü ve tutarlı bir marka kimliği sunması gereklidir. Marka ile ilgili stratejiler belirlenirken, tüketicilere yakın olunmalı ve tüketicinin bir markayı satın alması için güçlü bir fayda ya da neden gösterilmesi gerektiği göz önüne alınmalıdır. Fark yaratmadan başarının gelmeyeceği herkes gibi sıradan olmanın markayı gerilerde bırakacağı da unutulmamalıdır. Dolayısıyla sıradanlığın yok ediciliğinden uzak ve yaratıcı olunmalıdır. Bu oturumda yenilikçi marka stratejileri ile ilgili önemli bilgiler sizleri bekliyor.
Cemal Ererdi
Cemal Ererdi
AXA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Hakkında

Ererdi, İ.Ü. İşletme Fakültesini 1976 yılında bitirdikten sonra sigortacılığa başladı. 1987 yılında sigorta sektöründe serbestleşme sonrası kurulan ilk yabancı şirket olan Commercial Union Sigorta’da Genel Müdür olarak görev aldı. 2002 yılında AXA OYAK Holding Genel Müdürü olan Ererdi, 2008 yılından itibaren Türkiye AXA Grubu CEO’su ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. TUSIAD üyesi olan Ererdi 2007 – 2009 yılları arasında Sigortacılık Çalışma Grubu Başkanlığını yürütmüştür. Ererdi’nin bugüne kadar çok sayıda kitap yayımlamış ve 2008 yılında “İş Bu Poliçe” adlı belgeseli Can Dündar ile birlikte hazırlamış ve bu belgesel CNN’de yayımlanmıştır.

Ali Pandır
Ali Pandır
Fiat Türkiye Ülke Başkanı

Hakkında

33 yıldır otomotiv endüstrisinde çalışmakta olan Pandır, Araştırma ve Geliştirme Mühendisi (Ar-Ge Mühendisi) olarak başladığı kariyerine, üretim, satış sonrası, tedarik zinciri ve genel müdürlük alanlarında devam etmiştir. Koç, General Motors ve Fiat‘ı 8 ülkede, 15’ten fazla idari konumda temsil etmiştir. Pandır halihazırda,Fiat/Chrysler’ın Türkiye Ülke Başkanılığı görevini sürdürmekte, Tofaş, Türk Traktör ve Magneti Marelli’nin yönetim kurulunda hizmet vermekte; Doğan Holding, Erdemir ve Prysmian’ın yönetim kurulunda ise bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

Güven Borça (Oturum Başkanı)
Güven Borça (Oturum Başkanı)
Marka Danışmanı, Markam A.Ş. Kurucusu

Hakkında

ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Borça, Eczacıbaşı İpek Kağıt’ta Ürün Geliştirme Mühendisi ve Ürün Sorumlusu olarak görev yaptığı dört yılı takiben Colgate-Palmolive şirketinde altı yıl süreyle Marka Yöneticisi ve Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptı. Colgate-Palmolive’in global eğitimcileri arasına katıldı; yurt içi ve yurt dışında eğitimler aldı/verdi. 1991 yılında Marketing Türkiye’de ilk makalesi yayınlandı. Marka Yönetimi başlıklı eğitim çalışmalarını 1993-2003 yılları arasında sürdürdü. 1997 yılından bu yana marka danışmanlığı yapan Borça, Markam A.Ş.’nin kurucu ve yöneticisidir. Danışmanlık dışında marka üzerine makaleler yazmakta, konuşmalar yapmakta ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde ders vermektedir. İlk kitabı “Bu topraklardan dünya markası çıkar mı” onbir baskı yapmıştır. Haftalık Para dergisinde “Reklamlardan Sonra” başlığıyla 2001-2003 yıllarında yazdıklarını aynı adlı kitabında toplamış olup, diğer kitapları “Pazarlama Reçeteleri” , “Başka Akmerkez Yok” , “Marketing Recipes“, “İleri Dönüşüm Kutusu“ yılında yayınlanmıştır.

(11:20-12:00) Halkla İlişkiler ve Reklam Liderlerinden Yaratıcı Düşünce, Farklılık, Yenilik ve iletişim Taktikleri

Gerçek liderler fark yaratmadan başarının gelmeyeceğini, herkes gibi sıradan olmanın kendilerini geride bırakacağını bilirler. Yaratıcı fikirler siz onları kışkırtmadıkça ortaya çıkmaz. Bu oturumda iş dünyasında yeni fikirlerle fark yaratmanın tekniklerini öğrenecek ve içinizdeki yaratıcı ruhu keşfedeceksiniz. Sıradanlığın yok ediciliğinden uzak bir iş yaşamı sizi bekliyor olacak.
Fügen Toksü
Fügen Toksü
Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TUHID) Başkanı, Toksü & Chase Halkla İlişkiler Ajans Başkanı, www.halklailiskiler.com ve www.otoalsat.com kurucusu

Hakkında

Toksü, M.Ü.İletişim Fakültesi Lisans, İ.Ü. İşletme İktisadi Enstitüsü MBA mezunudur. Toksü ve Chase Halkla İlişkiler kurucusu ve “Altın Örümcek” ödüllü www.otoalsat.com otomotiv portalı, www.f1yaris.com Formula 1 sitesi ve www.halklailiskiler.com iletişim ve halkla ilişkiler portalının kurucusu ve yöneticisidir. Toksü, halen Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkan Yardımcılığı ile İnternet Medyası Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir. Toksü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyesi ve sarı basın kartı sahibidir. 2007 yılından itibaren Web Marketing Association The WebAward Jüri Üyeliği’ne devam etmektedir. İletişim sektörü adına medya araçlarında çok sayıda programlara katılarak görüş bildiren Toksü’nün, makaleleri/görüşleri ulusal ve uluslararası medyada yayınlanmış, ayrıca kendisi, çok sayıda yarışmada jüri başkanı ve jüri üyesi olarak yer almıştır. Toksü’nün yayınlanmış iki ders kitabı bulunmakta ve diğer yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakülteleri’nde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Aytül Özkan
Aytül Özkan
Reklamcılar Derneği Eski Başkanı ve Ogilvy Türkiye Ülke Başkanı

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Özkan, 5 yıllık gazetecilik deneyiminden sonra, 1986 yılında Moran/ Ogilvy & Mather Reklam Ajansı’na müşteri temsilcisi olarak başladı. 1992 yılında Capitol Halkla İlişkilerin kurucu ortağı olarak iletişimin farklı bir alanına geçti. 2000 yılının başlarında dünyanın en büyük iletişim grubu WPP, Capitol Halkla ilişkiler’in tamamını satın aldıktan sonra Özkan, aynı grubun bir şirketi olan Ogilvy&Mather Reklam Ajansı’na tam 8 yıl sonra Genel Müdür olarak geri dönmüştür. 120 kişilik bir ekibe liderlik eden Özkan, Ogilvy & Mather, Capitol Ogilvy PR, OgilvyAction, Ogilvy CommonHealth ve RedWorks başkanlığını yürütmektedir. Türkiye Reklamcılar Derneğinin eski, Ankara Reklam Özdenetim Kurulu’nun şu anki başkanıdır.

Figen İşbir
Figen İşbir
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Eski Başkanı ve EXCEL İletişim Ajans Başkanı

Hakkında

İşbir, iletişim dünyasına 1983 yılında reklam yazarı olarak adım attı. Sırasıyla Radar Reklam, Fulmar Reklam, RPM , Manajans/Thompson şirketlerinde, reklam yazarlığı, müşteri ilişkileri direktörlüğü, kreatif grup başkanlığı ve kreatif direktörlük görevlerini üstlendi. Üniversitede aldığı mühendislik eğitiminin, reklamın ve pazarlama iletişiminin gerektirdiği "analitik" düşünme gerek-şartına katkısını sürekli savunduğu bu yeni mesleğinde, "reklam mühendisi" lakabıyla da anıldı. İçlerinde ilk 'Kristal Elma Büyük Ödülü'nün de yer aldığı 10'dan fazla ödüllü kampanyanın yaratılma sürecinde yer aldı. İlk adıyla “Reklam Yazarları Derneği” olan bugün ise “Reklam Yaratıcıları” adını taşıyan, RYD’nin kuruluşuna öncülük etti ve ilk başkanı oldu. 1994 yılında, birikimini dünyada hızla gelişen ve Türkiye'de ise o dönemde gerçek karşılığını henüz bulmaya başlayan PR/Stratejik İletişim Danışmanlığı sektörüne taşımaya karar verdi ve Excel İletişim Danışmanlığı A.Ş’nin kuruculuğunu üstlendi. Halen bu şirkette Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Prof.Dr. Ali Atıf Bir (Oturum Başkanı)
Prof.Dr. Ali Atıf Bir (Oturum Başkanı)
Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Bölüm Başkanı ve Yazar

Hakkında

Bir, 1987 yılında A.Ü.Reklam ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmış, 1989 yılında Marquette University’den (Wisconsin-ABD) Kitle İletişimi ve Reklamcılık dalında MA derecesi almıştır. 1994 yılında A.Ü.İletişim Bilimleri Enstitüsü müdür yardımcılığına, 1995-2002 yıllarında Açıköğretim Fakültesi dekan yardımcılığı görevini yürüten Bir, 1998 yılında Reklam ve Halkla İlişkiler dalında profesörlüğe atandı. Ocak 2004- Temmuz 2005 döneminde A.Ü.İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanlık ve 2005-2006 Akademik yılı B.Ü. İletişim Fakültesi Dekanlık görevini yürüttü. Halen B.Ü. İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Para Dergisi, Hürriyet Gazetesi gibi yayınlarda köşe yazarlığı yapan Bir, halen Bugün Gazetesi’nde yazılarına devam etmektedir. Çeşitli TV dizilerinde rol almış, CNN-Türk, Cine5, Flash TV gibi kanallar için program hazırlayıp, bu programların sunuculuğunu üstlenmiştir. Halen Bugün TV’de “Atıf Hoca’nın Not Defteri” programını hazırlayıp sunmaktadır.

(12:00-13:20) Öğle Yemeği

(13:20-14:05) Bloomberg Businessweek Türkiye Oturumu: Yurt Dışındaki En Güçlü Türk Yöneticilerden Başarılı Yöneticilik ve Liderlik Teknikleri

Günümüz iş dünyasında lider özellikli yöneticiler ön plana çıkmaktadır. Her lider bir yöneticidir. Ancak her yönetici bir lider olamaz. Liderlik farklı özellikler ve yetenekler gerektirir. Bu oturumda unvanınız ya da göreviniz ne olursa olsun, nasıl lider bir yönetici olabileceğinizle ilgili önemli bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunulacaktır.
Necdet Şentürk
Necdet Şentürk
Toyota Avrupa Kaliteden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Hakkında

Şentürk, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladığı Uçak Mühendisliği eğitimini Berlin Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Almanya’da otomotiv araştırma/geliştirme alanındaki çalışmalarından sonra 1990 yılında Toyota Türkiye’de Mühendislik Müdürlüğü görevine atandı. Daha sonra aynı şirkette Kalite ve Üretim Kontrol bölümleri yöneticiliğinde bulundu. 2006 yılında Brüksel’de bulunan Toyota’nın Avrupa Merkezine Direktör olarak transfer oldu ve 2009 yılından bu yana görevini Kaliteden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak sürdürmektedir.

Bülent Atlığ
Bülent Atlığ
Pfizer Global Tedarik Birimi Gelişen Pazarlar Lideri

Hakkında

Kimya mühendisliği bölümünü bitiren Atlığ, ABD’de bulunan Lehigh Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir. Pfizer Türkiye’ye 1980 yılında katılan Atlığ, sırasıyla Üretim Müdürü, İnsan Kaynakları Direktörü, Teknik Direktör görevlerinde bulundu. 1996 yılında Üretim ve Tedarik Lideri olarak Nagoya, Japonya’ya gitti. Japonya’da 3 yıl çalıştıktan sonra, Pfizer New York Merkez’e, Japonya/Asya/Afrika/Orta Doğu bölgelerinden sorumlu Pfizer Global Üretim Başkan Yardımcısı, Takım Lideri olarak atandı. 2010 başında Pfizer’in yeni yapısına bağlı olarak, Pfizer Global Tedarik Birimi Gelişen Pazarlar Lideri olarak atandı ve Dubai’ye yerleşti. Gelişen Pazarlar ve Japonya’da bulunan 15 fabrikadan sorumlu olarak bu görevine devam etmektedir.

Serdar Turan (Oturum Başkanı)
Serdar Turan (Oturum Başkanı)
İnfomag Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni

Hakkında

Turan, lisansını Elektrik Mühendisliği üzerine yaptıktan sonra, İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Infomag Yayıncılık’ın kurucu ekibinde yer aldı. 2005 yılının Kasım ayında BusinessWeek Türkiye’nin kuruluş sürecinde bulundu. Harvard Business Review’un Türkiye edisyonunun da kuruluş sürecinde görev alan Turan, halen Harvard Business Review Türkiye ve Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergilerinin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.

(14:05-14:20) İş Dünyasında Peak Performans

Dr. Tanju Sürmeli
Dr. Tanju Sürmeli
Uzman Psikiyatrist

Hakkında

Dr. Sürmeli, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında psikiyatri ihtisas için gittiği Amerika’da, ECFMG sertifikalı olarak Institute of Living/U.Conn., Yale, University of Texas, San Antonio, Psikiyatri ve Nöroloji üniversite hastanelerinde ihtisas eğitimi aldı. New York Medical College’da EEG ve psikofarmakoloji Research Fellowship yaptı. New York Ackerman Institute for Family Therapy (Cornell Üniversitesi)’de Aile terapisti ve New York Milton Ericson Hypnosis Institute’de Hipnoz eğitimi aldı. Columbia-NYSPI’de ve Manik Depresyon Vakfı’nda Prof. Dr. Ronald Fieve’ye başasistanlık yaptı. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra Sağlıklı Yaşam Kliniği’ni kurdu. Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP Kullanımı Derneği kurucusu ve başkanıdır. Türkiye’de BCIAC-EEG sertifikalı tek kişidir. İş dünyasında Peak performans ve teknoloji kullanımı ile yaptığı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası üne sahiptir. İnsan Kaynaklarında işe alım, değerlendirme ve performans arttırmada beyin ölçümlemesi ve fizyolojik Biofeedback yöntemlerinden yararlanılmasının tüm dünyada öncülüğünü yapmaktadır. Sürmeli’nin uluslararası derneklerde de pek çok üyeliği bulunmaktadır.A klas hakemli Clinical EEG and Neuroscience ve Journal of Neurotherapy bilimsel dergilerde makale incelemecisi olarak görev almaktadır.

(14:20-14:40) Kahve Arası (Networking Coffee)

(14:40-15:15) Bioxin Oturumu: Spor Dünyasının Efsane İsimlerinden Lider Olmak ve Zirvede Kalmak

İş dünyasında olduğu gibi spor dünyasında da gerek bireysel gerekse kurumsal olarak yoğun bir rekabet ve liderlik mücadelesi bulunmaktadır. Başarılı olmanın tek başına yetmediği kazanılan başarıların devam etmesi veya sürdürülebilir olması gerektiği bilinen bir gerçektir. Bu oturum her koşulda başarılı olmak, kazanılan başarıları sürdürmek ve zirvede kalmakla ilgili sizlere önemli bilgi ve deneyimler kazandıracaktır.
Ergin Ataman
Ergin Ataman
Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü

Hakkında

İstanbul Üniversitesi işletme bölümünü bitiren Ataman, basketbola 1978 yılında Eczacıbaşı takımında oyuncu olarak başladı. Eczacıbaşı ve Yeşilyurt takımlarında oynadı. Antrenörlük yaşamına Eczacıbaşı altyapısında antrenörlük yaparak başladı. Daha sonra Efes Pilsen alt yapısında antrenörlük çalıştırdı. Sırasıyla Türkiye Basketbol Ligi takımlarından; Türk Telekom Spor Kulübü, Pınar Karşıyaka, Efes Pilsen'de antrenörlük yaptı.1997 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye Milli Basketbol Takımı'nda Ercüment Sunter’in yardımcısı olarak milli takım antrenörlüğünü yaptı. 1998-99 sezonunda basketbol antrenörlüğü konusunda incelemeler yapmak üzere ABD’de Stanford Üniversitesi'nde bulundu. 2001-03 yılları arasında İtalya Basketbol Ligi'nde Montepaschi Siena'da antrenörlük yaptı. Bu takımla 2001-02 sezonunda Saporta Kupası'nda şampiyon oldu. 2006 yılında Ülkerspor'u çalıştırdığı dönemde takımı ile sezon içinde yıllarını ayırdı. Bunun üzerine sezon ortasında tekrar İtalya Ligi'nde çalışmaya başladı ve sezon sonunda kadar Climamio Bologna ile sözleşme imzaladı. 2007-08 sezonu başında Beşiktaş Cola Turka'yla anlaştı. Beşiktaş Cola Turka ile play off yarı finali ve Uleb Cup'ta çeyrek final oynadı. 2008-2009 sezonu başında Efes Pilsen ile anlaşan Ataman, takıma 2005'ten sonraki ilk Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğunu kazandırmıştır. Normal sezonu sadece 2 mağlubiyetle kapatan Efes, ayrıca o sezon Teknosa Erkekler Türkiye Kupası'nı da kazanmıştır. 5 Ocak 2011 tarihinde ikinci kez Beşiktaş Milangaz'ın başına geçen Ataman, takıma 2010-11 sezonunda Türkiye Kupası'nda final oynatmıştır. Ergin Ataman'lı Beşiktaş Milangaz 2011-12 sezonuna NBA'deki lokavt sebebiyle Deron Williams ve Semih Erden gibi isimlerin katılmasıyla iyi başlamış, lokavt bitip bu isimler geri döndüklerinde de aynı performansı sürdürüp önce tarihindeki ilk Türkiye Kupası'nı ardından kulüp tarihindeki ilk Avrupa kupası olan FIBA EuroChallenge'ı, son olarak da Beko Basketbol Ligi şampiyonluğunu kazanmış ve sezonu üç kupayla tamamlamıştır. Ataman halen Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol takımının Başantrenörlüğü görevini sürdürmektedir.

Erman Kunter
Erman Kunter
Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü

Hakkında

Galatasaray Lisesi mezunu olan Kunter, basketbola İstanbul Teknik Üniversitesi'nde başladı. Sırasıyla Beşiktaş, Eczacıbaşı, Yenişehir, Fenerbahçe ve Çukurova Sanayi takımlarında forma giydi. 1988 yılında Fenerbahçe formasıyla 175-101 sonuçlanan Hilalspor maçında 153 sayı atarak rekor kırarken, ilk yarıda attığı 81 sayıyla, bir devrede en fazla sayı üreten basketbolcu olarak da tarihe geçti. 1987-1988 sezonunda Fenerbahçe formasıyla Türkiye Ligi sayı kralı oldu. Genç takımlar da dahil toplam 213 kez milli olan Kunter, 1983 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda bronz, 1987 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanan takımda yer aldı. Antrenörlük kariyerine 1994'te Darüşşafaka’da başlayan Kunter, sırasıyla Beşiktaş, Türkiye Millî Basketbol Takımı'nı çalıştırdı. 1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda genç oyunculardan kurulu Milli Takımı, çeyrek finale taşıdı. 2002-2003 arasında Galatasaray'ı çalıştırdıktan sonra, sırasıyla Cholet Basket, Asvel Villeurbanne ve tekrar Cholet Basket'in antrenörlüğünü yaptı. 2010 yılında Fransız L'Equipe gazetesi Erman Kunter'i ligin gelmiş geçmiş en iyi beş yabancı antrenöründen biri olarak gösterdi. 2012-2013 sezonu öncesinde Beşiktaş'ın başına getirildi. 2012-13 sezonunda Kunter'in Beşiktaş'ın başında çıktığı ilk resmi maçta Beşiktaş, Anadolu Efes'i yenerek tarihindeki ilk Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandı.

Roksan Kunter (Oturum Başkanı)
Roksan Kunter (Oturum Başkanı)
NTV Spor Spikeri

Hakkında

Boğaziçi Koleji’ni bitiren Kunter, Galatasaray Spor Kulubü’nde 3 yılı profesyonel olmak üzere 10 yıla yakın basketbol oynadı. Fransa’da Lyon Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek öğrenim gören Kunter, bir yıl daha profesyonel basketbol oynadıktan sonra eğitimi sebebiyle basketbolu bıraktı. İstanbul’a döndükten sonra Bilgi Üniversitesi Radyo TV Programcılığı bölümünde eğitimini sürdürdü. Televizyonculuğa Skyturk’te başlayan Kunter, A Haber’de geçirdiği 1 yılın ardından NTVSpor’a transfer oldum. Halen NTVSpor’da spor spiker’i olarak iş yaşamına devam etmektedir.

(15:15-15:50) Liderler İçin Kişisel ve Profesyonel İtibarın Artırılması / Kişisel Markalaşma

Anthony Vincent Bova'nın iletişime yönelik benzersiz tekniği, en profesyonel liderlere dahi ışık tutacak özgünlükte tasarlanmıştır. Bir lider, duygusal alanına ne kadar yaklaşırsa, kendi realitesinden o kadar uzaklaşır. Bu olduğunda rol yapıyor demektir. Rol yaptığında ise sahiciliğini ve özgünlüğünü kaybediyor demektir. Anthony Vincent Bova, liderlerin mesleki ve duygusal yaşamlarının birleştirilmesi, başka bir deyişle, "kendileri olma"ya giden yolda engelleri ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Odak noktanız vermeniz gereken mesajken birden SİZ'e dönüyorsa, kişisel markanızın tehlikeye girdiği andasınız demektir. Kişisel markanızı tanımlayan gerçek durumunuzu değerlendirmek ve bunu gücünüz, tutkunuz ve gerçekliğinizle ilişkilendirerek profesyonelliğinize yansıtmak sizi asıl başarıya götürecektir. Bu oturumda Anthony Vincent Bova, liderlerin mesajlarını tehlikeye atan gizli iletişim engellerini nasıl belirleyecekleri hususunda bilgilendirerek, iletişim engellerinin aşılmasını sağlayacak özgün yöntemler sunmaktadır.
Anthony Vincent Bova
Anthony Vincent Bova
Dünyaca Ünlü Yönetici ve Oyuncu Koçu

Hakkında

Times meydanında bulunan akademisinde 30 yılın üzerindeki deneyimlerini aktaran dünyaca ünlü oyuncu ve yönetici koçudur. Anthony Vincent Bova, Times Square’daki Ionica Tiyatrosu’nun sahibi olmasının yanı sıra oyunculuk okulunda dünyaca ünlü oyunculara oyunculuk eğitimleri vermekte ve yöneticilere iletişim koçluğu yapmaktadır. Bova, müşterisine özel eğitimler hazırlamak konusunda uzmanlaşmış, uzun yıllardır üst düzey yöneticilerle ve şirket çalışanlarıyla iletişim bariyerlerini kaldırmak üzerine çalışmalar yapmıştır. Şu anda 2013’te yayınlamak üzere bu tecrübelerini aktaracağı ilk kitabını yazmaktadır. İletişim becerileri ve sahne sanatları alanında 30 yılı aşkın süredir Broadway’den Wall Street’e pek çok profesyonel; onun orjinallik, güven ve tutkuyla iletişimi öğretmeye yönelik kişisel ve pratik yaklaşımına karşılık vererek özgün sistemine yönelmekte ve iletişim engellerini ortadan kaldırarak başarılarını büyük ölçüde arttırmaktadır. Bova, kişisel iletişim zorluklarını anlaması ve müşterilerinin rekabette ayırıcı bir avantaj kazanmasını sağlayan kişisel yaklaşımlar geliştirmesiyle ünlüdür. Bova, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’dan pek çok müşteriyle çalışmayı sürdürmektedir. Başkan Giuliani’nin idaresinde özel etkinlikler projeleri için danışman olarak da çalışmış; Tufts Üniversitesi, Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü, New York Üniversitesi ve Tisch Sanat Okulu gibi ülkenin elit eğitim kurumlarında da eğitmenlik yapmıştır.

(15:50-16:20) John Medley'€™s ile Keyif Arası

(16:20-16:55) Bilişim ve Teknoloji Liderlerinden İş Dünyasını Değiştiren Teknolojiler ve Yeni Trendler

İletişim ve bilgi işleme teknolojilerindeki gelişmeler ile küreselleşme, tüm yönetim uygulamalarını etkilemektedir. Bu nedenle liderler iş yaşamıyla ilgili teknolojik gelişmeleri ve yeni trendleri yakından takip etmeli ve teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmalıdırlar. Bu oturumda teknolojiyi takip eden ve bunu iş hayatında etkin bir şekilde kullanan bir lider olmanın yollarını keşfedeceksiniz.
Burak Aydın
Burak Aydın
Intel Türkiye Genel Müdürü

Hakkında

ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünü bitiren Aydın, 1999 yılında İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’nı tamamlandı. Çalışma hayatına 1997 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Network Asistanı olarak başladı. 2001 yılında Accenture Almanya ve Avusturya Ofisleri’nde çeşitli projelerde danışman olarak çalıştı. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek Siemens Business Services bünyesinde Stratejik Planlama Danışmanlığı ve Müdürlüğü görevini yürüttü. Aydın, 2006 yılında Eğitimden ve Küçük-Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Programlardan Sorumlu İş Geliştirme Müdürü olarak Intel Türkiye ailesine katıldı. 2009 yılında, İş Geliştirme Grup Müdürlüğü’ne atandı. Temmuz 2011’de Intel Türkiye Genel Müdürlüğü görevine getirilen Burak Aydın, halen bu görevini sürdürüyor.

Nedim Esgin
Nedim Esgin
Darty Türkiye CEO

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Pazarlama Bölümünde ön lisans eğitimi Esgin, ardından San Francisco Golden Gate Üniversitesi İşletme/Pazarlama bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Koç Holding Dış Ticaret grubunun değişik şirketlerinde 18 yıl, son 3 yılını da Arçelik’te olmak üzere toplam 21 yılını profesyonel yönetici olarak geçirmiştir. Esgin halen Kesa Türkiye ortağı ve Darty Türkiye CEO’su olarak görevini sürdürmektedir.

Yrd.Doç.Dr. Fatoş Karahasan (Oturum Başkanı)
Yrd.Doç.Dr. Fatoş Karahasan (Oturum Başkanı)
Milliyet Gazetesi - Capital Dergisi Köşe Yazarı

Hakkında

Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Karahasan, Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama, İletişim Becerileri, Reklamda Güncel Konular başlıklı dersleri vermektedir. Dergi ve gazetelerde yayınlanmış yüzlerce makalesi bulunmaktadır. Fransızca’dan dilimize “Reklamcılık” ve “Siyasi Pazarlama” kitaplarının çevirisini yapmıştır. Doç. Dr. Karahasan, “Vasat Reklamdan Nasıl Kurtulunur?” ve “Taşlar Yerinden Oynarken, Dijital Pazarlamanın Kuralları” kitaplarının yazarıdır.

(16:55-17:30) Holdinglerin Finans Liderlerinden (CFO) 2013 Yılı ve Sonrası İçin Türkiye ve Dünyadaki Ekonomik Gelişmeler, Öngörüler, Fırsatlar ve Tehditler

2013 yılı ve sonrasında ekonomik gelişmelerin nasıl olacağı ve bunun iş hayatınızı nasıl etkileyeceğini merak ediyor musunuz? Bu oturumda ekonomik gelişmelerle ilgili öngörüler ve değerli tavsiyeler sizlere ışık tutacak, geleceğe hazırlıklı olmanızı ve stratejilerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak.
Can Çaka
Can Çaka
Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı/CFO

Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden lisans diplomasına ve yine aynı üniversitenin İdari Bilimler Bölümü’nden yüksek lisans derecesine sahip olan Çaka, kariyerine Texas Instruments Software Ltd. şirketinde İş Analisti ve Sistem Mühendisi olarak başlamıştır. 1997 yılında Anadolu Efes’e Finans Uzmanı olarak katılmıştır. Sırasıyla, Efes Ukrayna Bira Fabrikası’nda Finans ve İdari İşler Müdürü, Efes Bira Grubu Strateji ve İş Geliştirme Müdürü, Efes Bira Grubu Strateji ve İş Geliştirme Direktörü, Efes Bira Grubu Strateji, İş ve Pazar Geliştirme Direktörü gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Nisan 2008 tarihinden itibaren Anadolu Efes Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü olarak çalışan Çaka, Ocak 2013 itibariyle Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı/CFO olarak görevine devam etmektedir.

Hüseyin Kadri Samsunlu
Hüseyin Kadri Samsunlu
Akfen Holding CFO

Hakkında

Samsunlu, lisans öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, İşletme Yüksek Lisansını ise Missouri Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aynı yıl, Missouri eyaletine kayıtlı Yeminli Mali Müşavir (Certified Public Accountant) olmuştur. Daha sonra Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Mali Analist olarak göreve başlayan Samsunlu, 1995 ile 2006 yılları arasında Global Yatırım Holding ve iştiraklerinde Genel Müdür, Yönetim Kurulu Üyesi gibi çeşitli yönetici pozisyonlarında bulunmuştur. 2009 yılı başında Akfen Holding’e katılmadan önce, üç yıl boyunca Romanya ve Türkiye’de yatırım ve kurumsal finansman danışmanlığı yapmıştır. Halen, Akfen Holding’de Genel Müdür Yardımcısı ve Akfen Holding iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Gürhan Kartal
Gürhan Kartal
Hattat Grup CFO

Hakkında

Kartal, Amerika Memphis Üniversitesi’nde MBA derecesini aldıktan sonra kariyerine Dışbank’ta Hazine Yetkilisi olarak başlamıştır. Daha sonra Yapı Kredi Finansal Kiralama’da Hazine Müdürü olarak iş hayatına devam etmiş ve Yapı Kredi Bankası’nda Proje Finansman Grup Başkanı olarak atanmıştır. Sonrasında Akbank’ta Kurumsal Bankacılık Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmiştir. 2010 yılından itibaren Hattat Holding’de Grup CFO’su olarak görevine devam etmektedir.

Bülent Şenver (Oturum Başkanı)
Bülent Şenver (Oturum Başkanı)
Türk Lider Merkezi Kurucu Başkanı, Duayen Bankacı

Hakkında

Şenver, yirmi beş adet Türk bankasının bağımsız dış denetiminde görev aldıktan sonra çeşitli bankalarda sırasıyla önce Genel Müdür Yardımcısı, sonra Genel Müdür ve daha sonra da Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Şenver iki kez “Yılın Bankacısı” seçildi. Şirket sahiplerine ve üst yönetimlerine “Koçluk ve Danışmanlık” hizmetleri veren Şenver, çeşitli üniversitelerde de “Bankacılık” konularında dersler vermektedir. Şenver, “Türkiye Etik Değerler Merkezi” ve “Türklider Merkezi”’nin kurucusudur. Kitapları: Banka Bilançoları Nasıl Analiz Edilir, Kulağınıza Küpe Olsun ve Gençlere Mektup

(17:30) Kapanış